Chora dziewczynka przytulająca misia
fot.unsplash.com

Ucieka, krzywi się i wypluwa? Nie rozumie, dlaczego musi połykać lekarstwa? Wiele dzieci ma problemy z przyjmowanie lekarstw. Dużo wyjaśnień, dyplomacja, kilka wskazówek i gotowe. Oto nasz porady jak skłonić dziecko do przyjęcia leków.

Zwróć uwagę na swoje słowa

Nie jest łatwo podać lekarstwo dziecku, zwłaszcza że nie zawsze rozumie ono, dlaczego musi je przyjmować. Pamiętaj, że słowa, które wypowiadasz przed nim, uderzają w niego i wpływają na niego. Zapomnij o negatywnych uwagach. Ogólnie rzecz biorąc, nie pozwól innym osobom – dziadkom, niani, starszemu bratu itp. – kwestionować przyjmowania leków. Ponadto nie przedstawiaj leku jako kary, ale też nie porównuj go do cukierka. 

Nie trzeba ostrzegać malucha z dużym wyprzedzeniem, ponieważ dziecko poniżej 3/4 lat nie zna pojęcia czasu. Wreszcie, upewnij się, że dziecko rozumie, że nie ma wyboru, i że zażywanie antybiotyków, czy innych leków, nie podlega negocjacjom.

Lekarstwa na niebieskim tle
fot.unsplash.com

Przed zażyciem leku

Przechowuj leki w lodówce, ponieważ zimno osłabia odczuwanie smaku. Zasugeruj dziecku, aby jadło pastowate jedzenie, które przykleja się do języka (banan, ser), co również ogranicza odczuwanie smaku leku. Można też „ukryć” smak miętą lub lukrecją (cukierki lub mycie zębów). Nigdy też nie strasz dziecka karą, jeżeli nie weźmie leku. Wywoła to w nim negatywne emocje. Staraj się być pogodny i sprawić, że przyjmowanie leku będzie czymś miłym. Możesz na przykład stworzyć urozmaicenie, używając oryginalnej łyżki, czasami oferowanej z lekarstwem lub sprzedawanej w aptekach po niskiej cenie.

Możesz także wypróbować starą dobrą technikę samolotu lub narysować bakterie na tablicy (dziesięć bakterii, jeśli musi wziąć lek dziesięć razy) i pozwolić mu wykreślić jeden po każdym wzięciu. Dzięki temu może lepiej zrozumieć, że za każdym razem trochę „zabija” chorobę, a także ocenić czas pozostały do ​​zakończenia leczenia. Dodatkowo może go też czekać jakaś nagroda po zakończeniu leczenia.

Podczas przyjmowania leku

  • Czy lek jest płynny? Niech twoje dziecko pije za pomocą słomki lub pipety, kubki smakowe są mniej napięte. Czy to nie smakuje dobrze? Zmieniaj dawki łyżką kompotu lub kremu deserowego, który szczególnie lubi.
  • To jest tabletka? Lek należy podawać przed posiłkiem (o ile lekarz nie zaleci inaczej), gdy pacjent jest bardzo głodny. Po wprowadzeniu go do ust, oddychaj delikatnie w jego twarz, aby ją połknął.

Po zażyciu leku

Zaproponuj, aby dziecko popiło czymś, co mu lubi. Jeśli lek przyjmuje się na pusty żołądek, pacjent może przepłukać usta lub wypić trochę wody. Ważne jest, abyś chwalił swoje dziecko i mówił mu jaki jest dzielny. 

W przypadku dużych trudności

Daj dziecku trochę czasu na uspokojenie się i spróbuj ponownie podać lekarstwo później. Dlaczego nie zaoferować mu małej nagrody? Od 6 roku życia zapytaj go, jakie rozwiązanie mogłoby mu pomóc. Zaproponuj, aby dał lekarstwo swojej ulubionej miękkiej zabawce lub lalce. To często działa. Jeżeli jest już naprawdę ciężko zapytaj swojego lekarza, czy może przepisać lek w innej postaci.

Podsumowując, aby oszukać lub zmusić dziecko do przyjęcia leku, każdy rodzic sam musi zdecydować co jest najlepsze. Dobrana metoda zależy Twoich zasad wychowawczych i charakteru Twojego dziecka. W każdym razie nalegaj nieubłaganie. A kiedy misja zostanie wykonana, a antybiotyk podany, nie zapomnij mocno uściskać i pogratulować swojemu dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here