Album scrapbooking

Każdy album wykonywany motodą scrapbookingu zaczyna się od tak zwanej bazy. Ten surowy w wyglądzie produkt stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o zdobienia. Sprawdźmy więc dziś, jak zrobić bazę do albumu i co będzie nam potrzebne, aby stworzyć od podstaw nasz własny unikalny album do scrapbookingu.

Bazy do albumu scrapbooking – kupić czy zrobić?

W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy bazę do albumu scrapbooking kupić gotową, czy zrobić ją samodzielnie. Zakup gotowej bazy ma co prawda swoje plusy. Jednak w tym hobby nie chodzi raczej o korzystanie z gotowych rozwiązań. Decydując się na stworzenie własnej bazy do albumu scrapbooking, możemy wybrać jej format, ilość kartek, kolor i rodzaj papieru. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć album do scrapbookingu idealnie dopasowany do naszych potrzeb i tego, jaki projekt chcemy stworzyć.

Album do scrapbookingu – co będzie nam potrzebne?

Co będzie nam potrzebne do własnoręcznego stworzenia bazy do albumu scrapbooking? W pierwszej kolejności wybieramy materiał na poszczególne karty oraz okładkę. Karty powinny być sztywne i odpowiednio grube. Wybierając grubość kart, musimy jednak wziąć pod uwagę również to, ile stron chcemy mieć w naszym albumie scrapbooking. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na karty o grubości 1 mm, to pamiętajmy, że przy więcej niż 30 kartach przeglądanie albumu może stać się niewygodne. Dobierając grubość papieru, warto także wziąć pod uwagę to, w jaki sposób planujemy je połączyć. Jeśli zdecydujemy się na bindowanie albumu, to warto wcześniej sprawdzić, czy bindownica będzie w stanie podołać wybranej przez nas grubości papieru i liczbie kartek. Różne rodzaje ozdobnego papieru, idealnego do scrapbookingu możecie znaleźć w odpowiedniej kategorii na stronie https://maxibiuro.pl/.

Na okładki albumu możemy wybrać nieco grubszy karton, na przykład 1,5 mm. Równie dobrze okładka może mieć jednak taką samą grubość, jak pozostałe karty. W tym przypadku okładki możemy wyróżnić, ozdabiając je w inny sposób niż strony wewnątrz albumu.

Papier to oczywiście podstawa, będziemy jednak potrzebowali również czegoś do połączenia wszystkich kartek. Sposobów na to, jak zrobić album scrapbooking, jest kilka. Możemy skorzystać z bindownicy. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia w domu, musimy udać się do punktu ksero czy firmy poligraficznej. Innym, nieco prostszym sposobem na połączenie poszczególnych kart albumu jest wykorzystanie wstążki, sznurka, łańcuszka lub tasiemki. Wystarczy zrobić dziurki w odpowiednich miejscach i związać wszystkie karty w taki sposób, aby można było bez problemu przeglądać album.

Alternatywnym sposobem na to, jak wykonać album scrapbooking, jest również wykorzystanie specjalnych zamykanych metalowych kółek. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy bindowaniem a wstążkami czy sznurkiem. Otwierane kółka do albumów scrapbooking kupić można w różnych rozmiarach.

baza do albumu scrapbooking

Album scrapbooking – jak zrobić bazę?

Samo zrobienie bazy do albumu scrapbooking ogranicza się w zasadzie do połączenia wszystkich kartek. Możemy do tego wykorzystać zwykły dziurkacz lub tak zwany dziurkacz pojedynczy. Takie akcesoria jak dziurkacz brzegowy czy dziurkacze ozdobne przydadzą nam się raczej dopiero przy zdobieniu poszczególnych kart albumu. Dla ułatwienia możemy najpierw na wszystkich kartach zaznaczyć ołówkiem miejsca na dziurki.

Następnie pozostaje nam połączenie wszystkich kart. Jeżeli zdecydowaliśmy się na sznurek lub wstążkę, to album warto wiązać rozłożony. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać długość tak, aby album można było wygodnie przeglądać.

Na koniec warto jeszcze porównać koszty własnoręcznie wykonanego albumu scrapbooking z gotowym produktem. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie materiały wybierzemy i czy dysponujemy już odpowiednim dziurkaczem, czy bindownicą. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyłącznie koszty materiału, to własnoręcznie zrobiona baza do albumu scrapbooking jest zwykle o mniej więcej połowę tańsza od gotowego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here