Dłonie na których leżą kwiaty i zioła
fot.unsplash.com

W dzisiejszych czasach szczególnie popularne są naturalne sposoby leczenia, takie jak aromaterapia i ziołolecznictwo. Staramy się żyć w zgodzie z naturą i bardziej ekologicznie. Dzięki aromaterapii, możesz dbać o siebie i pozwolić sobie na chwile naturalnego dobrego samopoczucia. Dowiedz się co to jest aromaterapia i kiedy jej używać.

Co to jest aromaterapia?

Przedrostek „aromat” może sugerować, że aromaterapia sprowadza się do rozprowadzania przyjemnych zapachów. Natomiast przyrostek „terapia” wskazuje, że chodzi o podejście pielęgnacyjne. Ogólnie jest to terapia, na którą składają się esencje aromatyczne niektórych roślin, cytrusów, żywicy czy drewna. Od tysiącleci aromatyczne rośliny cieszyły się dużym uznaniem na całym świecie. Esencje aromatyczne otrzymywane z tych roślin są powszechnie określane jako „olejki eteryczne”. Aromaterapia to zatem stosowanie olejków eterycznych w celach terapeutycznych.

Co to jest olejek eteryczny?

Olejek eteryczny to lotna esencja ekstrahowana z aromatycznych roślin poprzez destylację. Jest to pachnąca substancja wytwarzana przez niektóre rośliny, przyprawy lub oleożywice. Do tworzenia olejków eterycznych używamy:

 • kwitnących roślin (lawenda, rozmaryn, róża), 
 • liści drzewa herbacianego, eukaliptusa, 
 • nasion lub owoców (anyż, koper, cytryna, pomarańcza), 
 • korzeni (wetyweria, dzięgiel), drewna (cedr, drzewo sandałowe), 
 • kłączy (imbir, kurkuma),
 •  kory (drzewo cynamonowe) 
 • żywicy (kadzidło, mirra). 

Wszystko, co można wyekstrahować jako płyn. Chociaż nazywane są „olejami”, nie zawierają one żadnych substancji tłuszczowych.

Olejek eteryczny lawendowy
fot.unsplash.com

Stosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne można stosować wewnętrznie, zewnętrznie lub drogą powietrzną (znaną również jako olfaktometria), ale z zachowaniem wymaganych środków ostrożności, ponieważ są one bardzo silnymi cząsteczkami aktywnymi.

Olejki eteryczne wewnętrznie

Jako, że olejki eteryczne czasami podrażniają błony śluzowe, zwykle miesza się je z niewielką ilością oleju roślinnego (najlepiej organicznego), miodem lub bułką tartą, ponieważ nie rozpuszczają się w wodzie. W aptekach można kupić gotowe preparaty, takie jak oleokapsułki (na bazie oleju roślinnego i kapsułki dojelitowe), a także preparaty w kapsułkach, a także w czopkach czy komórkach jajowych, które będą produkowane na Państwa życzenie na podstawie recepty.

Olejki eteryczne zewnętrznie

Olej może przenikać do organizmu przez skórę. Miesza się z roślinnym olejem do masażu (najlepiej organicznym) lub z woskiem, maścią, kremem lub mleczkiem do ciała.

Olejki eteryczne w dyfuzji

Olejek eteryczny rozproszony do powietrza przez dyfuzor jest wchłaniany przez drogi oddechowe i dociera do mózgu przez opuszkę węchową, istnieje kilka sposobów dystrybucji:

 • Szklane dyfuzory umożliwiają rozpylanie olejów i ich rozprowadzanie na dość dużej przestrzeni. Jest to najskuteczniejsza metoda terapeutycznego stosowania drogą powietrzną.
 • Wielofunkcyjne dyfuzory (nawilżacz, jonizator). Brak prawdziwej skuteczności terapeutycznej poza nawadnianiem dla nawilżaczy.
 • Wentylatory (na przykład w systemach wentylacji domów i samochodów) są skuteczne, chyba że filtry blokują drogę dyfuzji.
 • Ciepło (pierścień z terakoty lub mosiądzu na lampie lub na świecy). Rozprasza perfumy, ale grozi zniszczeniem terapeutycznych właściwości olejków eterycznych przez ich podgrzanie. 
Podgrzewacz do olejków eterycznych
fot.unsplash.com

Terapeutyczne zastosowania aromaterapii

Francuscy specjaliści, liderzy współczesnej aromaterapii naukowej, tacy jak RM Gattefossé, J. Valnet, JC Lapraz, C. Duraffourd, P. Belaiche, D Baudoux, zidentyfikowali ponad 80 właściwości powszechnych olejków eterycznych. Sposób działania olejków eterycznych przejawia się na różne sposoby i wykazuje dużą różnorodność. Mają bezpośredni wpływ na mikroorganizmy chorobotwórcze, więc mogą być bakteriobójcze(niemal jak antybiotyki), przeciwwirusowe (pomaga w leczeniu kataru i przeziębienia) czy przeciwgrzybicze.  Mogą na przykład mieć taką samą analogię strukturalną jak estrogeny, co wpływa na naszą fizjologię. Oddziałują również na nasz metabolizm. Przykład: działanie na nasz system neuro-wegetatywny.

Aromaterapia ma wiele zalet. Działa przeciwbólowo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie, odrobaczająco itp. Jednak dowody na skuteczność aromaterapii w leczeniu są nadal słabe, ponieważ brakuje badań wykorzystujących rygorystyczne metody kliniczne. Jednak konsekwencje ich stosowania wyraźnie wskazują na ich prawdziwy potencjał terapeutyczny. Jeżeli nie jesteś pewien co do skuteczności aromaterapii, najlepiej przetestuj ją. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here