Kwiaty i zioła na ciemnej tkaninie
fot.unsplash.com

W ostatnich latach aromaterapia stała się bardzo popularna. Powód tego szaleństwa? Pragnienie ograniczenia uzależnienia od lekarstw i przejścia w kierunku bardziej alternatywnych leków o mniejszym negatywnym wpływie na organizm. Uważaj jednak, aromaterapia stwarza również zagrożenia i przeciwwskazania. Jednak aromaterapia może być stosowana w wielu przypadkach, ponieważ olejki eteryczne mają wiele zalet.

Kiedy można stosować aromaterapię?

Działanie przeciwzapalne

Olejki eteryczne z szałwii zimozielonej i szałwii muszkatołowej można stosować rozcieńczone w oleju roślinnym do masażu bolesnych miejsc. Można je również rozcieńczyć w kąpieli w celu rozluźnienia napięcia mięśni. Stosowanie olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej wymaga pewnych środków ostrożności, gdyż nie należy go stosować u kobiet w ciąży, dzieci, w przypadku włókniaka lub w przypadku patologii nowotworowej. Nie należy go mylić z szałwią lekarską, której stosowanie jest szczególnie delikatne.

Środki przeciwzakaźne

Drzewo herbaciane, eukaliptus, trawa cytrynowa lub cynamon stosowane w inhalacji mogą pomóc na przykład w przeziębieniu, zapaleniu błony śluzowej nosa i gardła lub migdałków.

Działanie przeciwlękowe

Olejek eteryczny z prawdziwej lawendy był przedmiotem wielu badań, które potwierdziły jego działanie przeciwlękowe, stosowane w inhalacjach lub w dyfuzji w domu. Pomaga on również w leczeniu bezsenności oraz innych kłopotów ze snem

Leki przeciwhistaminowe

Tropikalna bazylia, rumianek rzymski, tymianek linalolowi i rumianek rumiankowy są stosowane w celu zapobiegania lub leczenia alergii. W aromaterapii mogą być używane wewnętrznie lub zewnętrznie. W zależności od rodzaju alergii i jej intensywności. Należy zasięgnąć profesjonalnej porady, aby znaleźć odpowiednią dawkę dla swoich potrzeb.

Olejek eteryczny i liście
fot.unsplash.com

Olejki eteryczne: przyszłość kosmetyków? 

Olejki eteryczne są obecnie szeroko stosowane w kosmetyce. Mogą być włączane do preparatów oczyszczających, nawilżających lub pielęgnacyjnych. W szczególności, gdy przygotowuje się kosmetyki samodzielnie. Wśród tych olejków szczególnie popularnych w kosmetyce znajdują sie: 

  • Olejek z drzewa herbacianego: jest pierwszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Jego działanie pomaga szybciej eliminować zaskórniki, zapobiegając ryzyku infekcji. Aby użyć, nałóż czysty olejek eteryczny na zmiany za pomocą bawełnianego wacika. Rozcieńczony w małych dawkach w kremie nawilżającym (maksymalnie 5%) może również na co dzień działać profilaktycznie i poprawiać wygląd skóry.
  •  Olejek eteryczny Ylang-Ylang: sublimuje włosy. Reguluje wydzielanie sebum, stymuluje wzrost włosów i dodaje im blasku. Możesz codziennie wlać kilka kropli do szamponu, zanim zaczniesz myć skórę głowy. Ponadto jego zapach jest wyjątkowo przyjemny!
  •  Olejek eteryczny z grejpfruta: stosowany w wielu zabiegach antycellulitowych, pobudza krążenie i ma właściwości lipolityczne. Możesz rozcieńczyć kilka kropel w oleju roślinnym i zastosować go do masażu w miejscach skłonnych do cellulitu. 

Aromaterapia: zagrożenia i przeciwwskazania

Aby skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii bez podejmowania ryzyka, należy znać przeciwwskazania i środki ostrożności:

  • Olejków eterycznych nie należy używać przez dłuższy czas bez porady lekarskiej;
  • Nie należy ich stosować u kobiet w ciąży i kobiet karmiących i dzieci poniżej 7 roku życia bez konsultacji ze specjalistą;
  • Aromaterapia wymaga bezwzględnego przestrzegania dawkowania. Niewłaściwie dozowane olejki eteryczne stwarzają duże ryzyko toksyczności. Poproś farmaceutę lub pracownika służby zdrowia o poradę dotyczącą dawkowania i dokładnie się jej trzymaj;
  • Z wyjątkiem wyjątkowych przypadków, olejki eteryczne nie powinny być używane w czystej postaci. Doustnie należy je rozcieńczyć w miodzie lub na cukrze. Na zewnątrz w bazie do masażu, oleju roślinnym lub neutralnej bazie myjącej;
  • Rozpuszczanie olejków eterycznych w pomieszczeniu nie powinno przekraczać 15 minut;
  • Aromaterapia jest szczególnie niewskazana u zwierząt domowych, dla których olejki mogą być toksyczne.

Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych są dziś uznawane przede wszystkim za ich walory lecznicze (przeciwbakteryjne, antyseptyczne, trawienne itp.). Działają również pozytywnie na naszą psychikę i podświadomość, dzięki uwalnianym przez nie aromatycznym zapachem. Przeciwwskazań czy zagrożeń stosowania aromaterapii jest niewiele. Niestety jednak nie udowodniono naukowo, że aromaterapia faktycznie działa. Ale na pewno warto samemu się przekonać, czy aromaterapia to terapia dla nas.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here