Bezsenność
fot.unsplash.com

Za dużo kawy, stres, niepokój, hormony, zła pościel…Bezsenność to zaburzenie snu, które dotyka ponad 10% Polaków.  Jakie są przyczyny tych problemów ze snem? Jakie czynniki psychologiczne, fizjologiczne lub środowiskowe mogą wywołać bezsenność. Dowiedz się więcej.

Bezsenność: co to jest?

Bezsenność to skrócenie zwykłej długości snu i/lub pogorszenie jakości snu z obserwacją wpływu na jakość czujności następnego dnia. Tak więc, bezsenność jest definiowana przez zaburzenia nocy ORAZ dnia. Rzeczywiście, w nocy jakość i ilość snu zmniejsza się przez:

 • Trudności w zasypianiu.
 • Nocne przebudzenia.
 • Budzę się zbyt wcześnie rano.

Sen ten jest odczuwalny jako niespokojny, zbyt lekki, a zaburzenia w ciągu dnia powodują, że dzień jest trudny z dolegliwościami zmęczenia, senności, drażliwości i bardzo często objawom tym towarzyszą zaburzenia nastroju. Dlatego o bezsenności jako patologii możemy mówić tylko wtedy, gdy zły sen ma wpływ na jakość dnia. Innymi słowy, ktoś, kto twierdzi, że źle spał, ale który czuje się bardzo dobrze w ciągu dnia, niekoniecznie musi cierpieć na bezsenność, ale raczej ma mały sen, który sam siebie ignoruje!

Ogólnie istnieją 2 rodzaje bezsenności:

 • Sporadyczna lub przejściowa bezsenność związana z możliwą do zidentyfikowania przyczyną, która może jednak nawracać przez kilka tygodni.
 • Przewlekła bezsenność, w której trudności z zasypianiem, zaburzenia nocy i dnia występują co najmniej 3 noce w tygodniu i to przez co najmniej 1 miesiąc.

Powinieneś również wiedzieć, że bezsenność jest objawem, a nie jest prawdziwą chorobą samą w sobie, ale ostrzeżeniem, takim jak gorączka, dlatego przed myśleniem o jej leczeniu dobrze jest znaleźć przyczyny.

Tak więc ponad 10% Polaków cierpi na bezsenność, nawet jeśli statystyki mogą się różnić w zależności od źródła, ponieważ kryteria definiowania bezsenności, jak wspomniano powyżej, nie zawsze są identyczne w różnych badaniach. Wreszcie bezsenność jest częścią dużej rodziny zaburzeń snu, w których możemy znaleźć narkolepsję (czyli nagłe i nieprzewidywalne zasypianie), nadmierną senność czy zaburzenia cyklu snu, zwanymi zaburzeniami rytmu okołodobowego.

Dziewczyna na łóżku z problemami ze snem
fot.unsplash.com

Jakie są nasze prawdziwe potrzeby snu?

Sen jest niezbędny do powrotu do zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala na utrzymanie czujności w stanie czuwania, odbudowę zapasów energii komórek nerwowych i mięśniowych, produkcję hormonów wzrostu, regulację poziomu cukru we krwi (brak snu sprzyja cukrzycy, nadwadze, otyłości itp.), stymulację obrony immunologicznej, eliminacji odpadów z naszego organizmu i wreszcie mechanizmów uczenia się i zapamiętywania. Według badań American Sleep Foundation, możliwe jest przedstawienie tabeli potrzeb snu w zależności od wieku:

 • 0 do 2 miesięcy: 16 do 19
 • od 2 do 12 miesięcy: od 14:00 do 15:00
 • 12 do 18 miesięcy: od 13:00 do 15:00
 • od 18 miesięcy do 3 lat: od 12:00 do 14:00
 • wiek od 3 do 5 lat: od 11:00 do 13:00
 • 5 do 12 lat: od 9 do 11 godzin
 • Młodzież: od 8,5 do 9,5 godziny
 • Dorośli: od 7 do 9 godzin

Uważa się, że w przypadku aktywnej osoby dorosłej potrzeba snu wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Wiele osób uważa, że ​​są „w dobrej formie” i mają mniej snu, ale byłoby ich dużo więcej, gdyby spali więcej. Naukowcy odkryli gen, który wydaje się pozwalać niektórym z nas na doskonały powrót do zdrowia w ciągu zaledwie sześciu godzin snu. Jednak tylko 3% populacji ma ten gen, więc jest wysoce prawdopodobne, że jesteś częścią pozostałych 97% populacji. Spanie krócej niż 6 godzin, gdy czujesz się w dobrej formie, może ostatecznie doprowadzić do znacznego długu snu, a następnie do zaburzeń snu.

Bezsenność: dlaczego?

Wśród przyczyn bezsenności jest kilka czynników :

 • Czynniki fizyczne i środowiskowe, które mają duży wpływ na sen. Wśród nich: jasność, korzystanie z ekranów (telewizor, komputer, tablety, smartfon itp.), Hałas otoczenia, treść i czas posiłków, sport późno w nocy itp.
 • Czynniki psychologiczne, takie jak stres, zmartwienie, punktowy epizod traumatyczny to czynniki, które stanowią 50% przyczyn bezsenności we Francji .
 • Podstawowe czynniki patologiczne, tj. Ostre lub przewlekłe problemy zdrowotne, które mogą zakłócać sen. Jest to np. zespół niespokojnych nóg, który występuje częściej u kobiet w ciąży i powyżej 60 roku życia. Inne to np. bezdech senny, przewlekły ból, depresja, nadczynność tarczycy czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Kobieta nie mogąca zasnąć
fot.unsplash.com
W związku z tymi różnymi czynnikami, na bezsenność częściej chorują:
 • Osoby w wieku 50 lat i starsze są bardziej podatne na bezsenność.
 • Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na bezsenność. Przede wszystkim z powodu zmian hormonalnych w trakcie cyklu lub następujących po menopauzie. 
Dodatkowo na bezsenność może wpłynąć otoczenie, Twoje nawyki  i warunki zewnętrzne: 
 • Nieodpowiednia temperatura, nadmierne oświetlenie lub hałas (na zewnątrz, hałas we wnętrzu, chrapanie itp.)
 • Zła higiena snu zbyt długie drzemki, niewystarczająca aktywność w ciągu dnia i zbyt aktywne wieczory. Nie zaleca się uprawiania sportu wieczorem przed snem. 
 • Nadmierne spożycie kofeiny w ciągu dnia lub przed snem. Uważaj, miętowe herbaty ziołowe mogą również działać pobudzająco i zapobiegać zasypianiu.
 • Spożywanie alkoholu wieczorem. Teoretycznie alkohol może ułatwić zasypianie. Ponieważ jednak organizm metabolizuje i eliminuje alkohol, sen jest rozdrobniony, zaburzony i gorszej jakości. To samo dotyczy tytoniu spożywanego w nadmiarze wieczorem.

Jednym z problemów bezsenności jest również lęk, który mają osoby z bezsennością. Ten lęk podtrzymuje problem, ponieważ myślimy tylko o fakcie złego snu, liczbie godzin, które pozostały do ​​spania oraz, że następnego dnia będziemy okropnie pracować. Jeśli więc nie wystarczy wyłączyć światła, aby zasnąć, znajomość potrzeb snu i przestrzeganie kilku zasad życia na ogół pozwala znaleźć dobry sen. Jeśli zaburzenia nie ustąpią, niezbędna staje się konsultacja z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here