Niemowlak w czapce
fot.unsplash.com

Zwykle ciemieniucha  dziecka nie wymaga leczenia. Zwykle z czasem ustępuje samoistnie. Są jednak mamy, które wolą pozbyć się tych strupów, aby poprawić wygląd swojego malucha. W tym celu zalecamy najpopularniejsze rozwiązania.

Aby leczyć ciemieniuchę, musisz wykonywać codzienną pielęgnację dziecka. Pomaga to również zapobiec zapaleniu skóry głowy. Nie odrywaj ciemieniuchy, ponieważ może to spowodować infekcję. Zamiast tego delikatnie masuj ją zmiękczającym kremem dla dzieci. 

Sposoby na leczenie ciemieniuchy

1. Umyj włosy dziecka łagodnym szamponem

Jeśli ciemieniucha znajduje się na skórze głowy,  umyj główkę dziecka odpowiednim szamponem, aby usunąć nadmiar sebum. Nie trzeba codziennie używać szamponu, ponieważ może on wysuszyć delikatną skórę dziecka. Wystarczy mycie co dwa lub trzy dni.

2. Zastosuj naturalne olejki

Ciemieniuchę można zwalczyć, nakładając na nią jedną lub dwie krople olejku ze słodkich migdałów.  Pomaga to zmiękczyć skórę głowy, dzięki czemu strup łatwiej odpada. Aby uzyskać najlepszy efekt, pozwól kroplom zadziałać na miejsca, w których widoczny jest strup, przed kąpielą.

Należy pamiętać, że  niektórzy alergolodzy odradzają stosowanie olejku migdałowego ze względu na ryzyko wystąpienia alergii na orzechy. Można go jednak zastąpić oliwą z oliwek lub olejem arganowym.

Oczy dziecka
fot.unsplash.com

3. Zrób delikatny masaż

Bardzo korzystne jest delikatne masowanie  skóry głowy lub dotkniętego obszaru 

4. Szczotkuj miękkim grzebieniem

Używanie miękkiej  szczotki  dla niemowląt pomaga usunąć strupy.  Oczywiście szczotkowanie skóry głowy z niezwykłą miękkością i wrażliwością jest niezbędne, aby nie podrażniać skóry. Chcąc uniknąć ryzyka infekcji, zaleca się nie usuwać strupów, które same nie odpadają i używać szczoteczki z miękkim włosiem.

Co możesz zrobić, jeśli problem nie ustąpi?

Zawsze lepiej jest wybierać naturalne rozwiązania w walce z ciemieniuchą dziecka. Jednakże, jeśli po 15 dniach leczenia nie zauważy żadnej poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Zalecamy również kontakt z lekarzem, jeśli zauważysz, że na innych częściach ciała tworzą się czerwone plamy lub jeśli dziecko wykazuje oznaki zapalenia.  Z drugiej strony, jeśli strupy są zakażone lub zaognione, lekarz może zalecić stosowanie kremu przeciwgrzybiczego lub miejscowego antybiotyku, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Krótko mówiąc, ciemieniucha jest powszechnym i łagodnym zjawiskiem. Jednak może pojawić się ponownie, nawet jeśli traktujesz ją prawidłowo, ponieważ gruczoły nadal wytwarzają zbyt dużo sebum przez kilka tygodni. Przy odrobinie czujności i odpowiedniej pielęgnacji można ograniczyć jej rozwój w oczekiwaniu na jej całkowite zniknięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here