Kolorowe tabletki w kubeczku
fot.unsplash.com

Tabletki i kapsułki stosuje się u dzieci, które są już na tyle duże, aby móc je połknąć. Podczas gdy niektóre pokryte są lakierem, który ułatwia ich połykanie i obniża ich smak (drażetki), inne są trudniejsze do spożycia. Co więc możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku?

Naucz dziecko połykać tabletkę lub kapsułkę

Połykania tabletek można się nauczyć. Zanim będziesz musiał podać jej jakiekolwiek lekarstwo, pokaż dziecku, jak używać pastylek o tym samym rozmiarze. Skorzystaj z okazji i naucz go, że leki to nie cukierki. Jedną tabletkę należy przyjąć w pozycji siedzącej lub stojącej, popijając odpowiednikiem dużej szklanki wody. Po przyjęciu najlepiej pozostać w pozycji siedzącej lub stojącej przez kilka minut. Aby pomóc dziecku przełknąć, zamień szklankę wody na małą butelkę. Zmusza to do podniesienia głowy do picia i ułatwia przełykanie.

Czy mogę je pokroić, zmiażdżyć lub opróżnić?

Nigdy nie należy przecinać ani kruszyć tabletki ani opróżniać kapsułki bez uprzedniej konsultacji z farmaceutą. Kwasy w pożywieniu, takie jak kompoty owocowe, lub w żołądku mogą wpływać na działanie leku. Dodatkowo może uwydatnić nieprzyjemny smak, który został przesłonięty przez otoczkę lub kapsułkę.

Zneutralizuj smak

Istnieją różne sztuczki mające na celu zneutralizowanie smaku tabletki. Jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, przed przyjęciem daj mu łyżeczkę pasty z orzechów laskowych. Ta pasta zakrywa kubki smakowe i skutecznie maskuje smak. Możesz również użyć mięty pieprzowej lub pasty do zębów. Tabletkę można również obtoczyć w łyżce miodu, dżemu, jogurtu lub sosu czekoladowego. Zapytaj farmaceutę, czy nie wpływa to na skuteczność leku. Aby rozproszyć smak, skuteczny jest cukierek lub guma do żucia z miętą lub lukrecją. Po zażyciu pozwól dziecku pić tyle, ile potrzeba. Również zimno obniża smak. Możesz pozwolić dziecku ssać kostkę lodu, zanim weźmie tabletkę, aby znieczulić kubki smakowe.

A jeśli to wypluje lub zwymiotuje?

Jeśli minęło więcej niż dziesięć minut, skontaktuj się z farmaceutą lub lekarzem, aby dowiedzieć się, jaką postawę przyjąć. Jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lek w ciągu 30 minut od jego przyjęcia, można ponownie podać pełną dawkę.

Kolorowe tabletki
fot.unsplash.com

Środki ostrożności, które należy podjąć 

  • Przeczytaj uważnie etykietę leku przed podaniem. Ważne jest, aby wiedzieć, ile leku należy podać i jak często należy go podawać.
  • Unikaj mówienia dziecku, że lekarstwo to cukierki. Twoje dziecko może chcieć jeść więcej i może się odurzyć. Zawsze przechowuj leki poza jego zasięgiem i przypominaj opiekunce i dziadkom, aby robili to samo.
  • Unikaj stosowania mieszanki lek-żywność bez omówienia jej z farmaceutą, ponieważ niektórych leków nie można łączyć z jedzeniem. Na przykład niektóre leki mogą zostać zniszczone przez wysoką kwasowość niektórych produktów spożywczych, takich jak mus jabłkowy lub sok cytrusowy.
  • W przypadku leków dostępnych bez recepty poproś farmaceutę o poradę, aby upewnić się, że lek jest odpowiedni dla Twojego dziecka. Poproś, aby obliczył dawkę na podstawie wieku i wagi dziecka.
  • Unikaj przerywania leczenia, gdy tylko poprawi się stan Twojego dziecka. W szczególności antybiotyki muszą być podane w całości, aby uniknąć powikłań i nawrotów.
  • Zawsze nadzoruj swoje dziecko podczas przyjmowania leku. Zakres nadzoru zależy od wieku, ale ważne jest, aby mieć oko na swoje dziecko.

Podawanie leków dziecku zazwyczaj nie jest łatwe. Chociaż obecnie producenci lekarstw prześcigają się w poprawie smaku swoich produktów, aby ułatwić najmłodszym ich zażywanie. Przejście z leków w płynie, podawanych pipetą, na tabletki, może być stresujące i dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Połykania tabletek uczymy się tak samo jak jazdy na rowerze. Trochę cierpliwości, a Twoje dziecko nie będzie miało żadnego problemu z zażywaniem lekarstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here