O MNIE

O mnie Katarzyna Czekaj - Przy Biurku
Fot. Monika Panyło

Nazywam się Katarzyna Czekaj i uczę jak prawidłowo siedzieć przy biurku. Na moim blogu pokazuję jak dopasować miejsce pracy do potrzeb Twoich i Twojego kręgosłupa. W domu czy małym biurze, przy komputerze czy laptopie. Cokolwiek robisz – znajdziesz tu wskazówki potrzebne do tego, żeby wreszcie odchodzić od biurka z uśmiechem, a nie kolejny raz z bólem szyi czy kręgosłupa.

 

Gotowy na zmiany przy swoim biurku? Rozgość się!

 

 

 

Poznaj mnie lepiej!

Jeśli chcesz mnie poznać lepiej – zapraszam do czytania! Zapewne jesteś ciekawy, skąd właściwie wzięła się moja miłość do ergonomii? Przecież to taki nudny temat… Skoro tu jesteś, to pewnie ból pleców, sztywność mięśni, problemy z szyją, nie są Ci obce? Mnie również. Moje problemy z kręgosłupem zaczęły się dość wcześnie, bo już na pierwszym roku studiów. Ciągłe siedzenie na wykładach i przy laptopie, a także zerowa aktywność fizyczna, zrobiły swoje. Cierpiałam z powodu okropnego bólu, ale nie miałam zielonego pojęcia, co z tym zrobić. Pomoc nadeszła na trzecim roku studiów – na naszej uczelni odbywało się wydarzenie, podczas którego swój wykład miał Pan Maciej Żłobiński. Opowiadał o projektowaniu przestrzeni biurowych w zgodzie z ergonomią. Podczas wykładu padły słowa, które w jednej chwili zmieniły mój punkt widzenia.

Mamy JEDEN kręgosłup!Jeśli zniszczymy sobie wątrobę – zawsze możemy ją przeszczepić. Jeśli jednak zniszczymy swój kręgosłup – zostanie z nami do końca życia…

Od tego dnia zaczęłam zwracać większą uwagę na swoją postawę. Nie miałam jednak czasu na znalezienie rzetelnych informacji na temat – jak pracować ergonomicznie z laptopem? Los znalazł ten czas za mnie, ale zdecydowanie później…


Wypadek


O mnie Katarzyna Czekaj - Przy Biurku - laptop
Fot. Monika Panyło

31 maja 2015 roku to dzień, który zmienił moje życie o 180°. W tym dniu spadłam ze schodów. Konsekwencją tego wypadku było złamanie trzech wyrostków kręgosłupowych w odcinku lędźwiowym. Ból jaki mi towarzyszył jest po prostu nie do opisania. Przez blisko pół roku – przede wszystkim leżałam. Jeśli wstawałam, to tylko w specjalnym pasie, który stabilizował mój kręgosłup. To był dla mnie bardzo trudny czas, ale skłonił mnie do refleksji. Wreszcie miałam czas na to, żeby zwolnić i zastanowić się, co jest tak naprawdę dla mnie ważne. Jestem bardzo wdzięczna za tę lekcję pokory i szacunku do życia. Powrót do normalnego funkcjonowania wymagał ode mnie ogromnych pokładów cierpliwości i determinacji. Wiele godzin rehabilitacji, pobyt w sanatorium, a przede wszystkim – podejście na poważnie do swojego zdrowia. Od tamtego czasu na pierwszym miejscu stawiam moje zdrowie i potrzeby.

W konsekwencji tego wydarzenia podjęłam decyzję, która pomogła mi wytrwać w postanowieniach. Umożliwiła mi także poszerzenie wiedzy w zakresie dbania o kręgosłup. Zdecydowałam, że moją całą pracę licencjacką przeznaczę na analizę problemu, jakim jest projektowanie ergonomicznego stanowiska do pracy z laptopem oraz zaleceń – jak dbać o nasz układ ruchu. Im więcej czytałam, tym bardziej fascynowała mnie ta tematyka. Wciąż jestem zdziwiona, że konkretne zalecenia są bardzo ciężko dostępne i opisane tak zawile, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie przez nie przebrnąć bez bólu głowy. Od obrony pracy licencjackiej minęło już kilka lat, a ja wciąż z wypiekami na twarzy testuję nowe rozwiązania i ulepszam swoją postawę przy biurku. Wszytko czego nauczyłam się w teorii – przełożyłam w praktyce do swojego życia. Wiedzą, którą zdobyłam (i wciąż zdobywam!) będę dzielić się z Tobą tutaj – na blogu.

 

Poznaj mojego małego pomocnika!

O mnie Katarzyna Czekaj - Przy Biurku - asystent

Jesteś ciekawy, kto na co dzień wspiera mnie w trakcie pracy (najbardziej wtedy, gdy panikuję) i siedzi razem ze mną przy biurku?

Poznaj nadzwyczajnie kreatywną i utalentowaną istotę. W jednej chwili jest rakietą, a już w następnej zmienia się w łódź podwodną.

Pomaga mi podejmować decyzje – pływającna tak lub na nie”. Najbardziej na świecie lubi leżeć na pleckach i opychać się śledzikami.

Foczka zechciała sama się z Wami przywitać!

Prawda, że urocza?

 

Kim jestem poza biurkiem?

O mnie Katarzyna Czekaj - Przy Biurku - foki
Fot. Monika Panyło

Prywatnie jestem mamą mikroskopijnej gromadki pluszowych fok.

Jestem maniaczką planowania i realizacji swoich celów.

Z wypiekami na twarzy wyczekuję nowych filmów animowanych Disneya (soundtracków też!) oraz kolejnych odcinków serialu Doctor Who.

W trakcie pracy słucham piosenek z lat ’00, a w wolnych chwilach relaksuję się wchodząc w jogowe asany, z pomocą moich kolegów – kostek do jogi i paska.

Ostatnio, po 10 latach przerwy, wróciłam do fotografii. Efekty mojej nauki i eksperymentów możesz oglądać na moim profilu na Instagramie.

Serdecznie zapraszam!

 

 

 


Jaka jest moja druga pasja?

 

Jeśli chcesz poznać mnie od zupełnie innej strony – zapraszam do zakładki z portfolio. Umieściłam tam moje ulubione projekty wnętrz, ponieważ poza byciem zapalonym miłośnikiem ergonomii – jestem właśnie architektem wnętrz. Ale ostrzegam! To projekty, w których głównym bohaterem jest kolor! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach! 😉Masz do mnie pytanie (albo do Foczki)?
Pisz śmiało!
kontakt@przybiurku.pl