Biurko - komputer, kawa, notes i długopisy
fot.unsplash.com

Każdego roku wielu Polaków myśli o przekwalifikowaniu się. Niewielu z nich jednak przekracza granicę. Trzeba powiedzieć, że ta decyzja nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, gdy jesteś rodzicem. Ale niektórzy zdecydowali się na to.

Zmiana orientacji zawodowej to zwrot o 180 stopni. Kryzys związany z pandemią Covid 19 był okazją dla Polaków, szukających zmiany zawodowej, aby poświęcić czas na zastanowienie się. Zmiana pracy czy zawodu to projekt, który należy przemyśleć i który może zmienić życie Twoje i Twojej rodziny. Jednak każdego roku wiele osób decyduje się na przekwalifikowanie zawodowe.  Na szczycie listy powodów zmiany kursu są: 

Kryzys Covid 19 jest kluczowym czynnikiem w zakresie przekwalifikowania. Zamknięcie miało wpływ na nowe pragnienia zawodowe. 

Jakie środki i kroki podjąć, aby się przekwalifikować?

Nie zawsze jest łatwo zmienić ścieżkę zawodową. Kroki, które należy podjąć, i związane z tym koszty mogą stanowić barierę dla wielu osób. Aby przeprowadzić przekwalifikowanie zawodowe, bardzo ważne jest zebranie jak największej ilości informacji na temat otoczenia społeczno-gospodarczego sektora, w którym planujesz znaleźć pracę. Zacznij od sporządzenia listy sektorów, które rekrutują i zrób listę firm, które Cię interesują. Gdy Twój cel został zdefiniowany, opracuj strategię wdrażania zadając sobie właściwe pytania: 

  • Czy są jakieś ograniczenia do mojego przekwalifikowania? 
  • Jeśli zdecyduje się zmienić obszar geograficzny, jakie będą szanse? 
  • Jeśli chcę stworzyć lub przejąć biznes, jak mogę przeanalizować opłacalność i wykonalność tego projektu? 

Najważniejsze, żebyś znalazł pomysł na siebie i  ustalił konkretny, realny cel, do którego będziesz dążył.

Dwoje pracowników przybijający sobie piątkę
fot.unsplash.com

Zaplanuj i działaj

Jeśli jesteś w stanie ocenić swoje pomysły i wybrać kierunki, które chcesz nadać swojemu przekwalifikowaniu. Teraz przyszedł czas na etapy prognozowania i działania.

Przewiduj

W procesie przekwalifikowania mogą pojawić się przeszkody. Nie zniechęcaj się: pamiętaj, że zawszealternatywy. Im więcej przewidujesz, tym więcej będziesz mieć możliwości odbicia się. Sposób zarządzania czasem zależy od tego, w jaki sposób każdy z nas odbierze zmianę: jedni nie będą znieść, że realizacja ich projektu będzie ciągła się w nieskończoność, inni wręcz przeciwnie, będą potrzebować czasu, aby odpowiednio przygotować każdy krok. We wszystkich przypadkach konieczne jest ustalenie planowania wstecznego z uwzględnieniem różnych ograniczeń. Aby to zrobić, wróć do swojego planu działania i wskaż możliwe daty i terminy realizacji każdego kroku.

Stwórz swój osobisty marketing

Twój proces przekwalifikowania wydaje ci się oczywisty, ale niekoniecznie dotyczy to twoich przyszłych kontaktów (rekruterów, bankierów, inwestorów itp.). Zostaniesz poproszony o spotkanie z niektórymi z nich, a oni poproszą Cię o wyrażenie siebie. Aby więc zrobić dobre wrażenie, poświęć trochę czasu na zaprojektowanie osobistego marketingu. Zacznij od przepisania CV, aby lepiej podkreślić swój rozwój osobisty i umiejętności. Właściwe podejście to pokazanie, że jesteś w stanie przejąć na własność nowy wszechświat. Zmiana otoczenia wymaga znacznie większej przekonywania. To umiejętność mówienia o pasji, przekonaniach, a nie tylko o ekscentrycznym wyborze dokonanym w pośpiechu. 

Rozpoczęcie procesu przekwalifikowania będzie prawdziwym przełomem w Twoim życiu. Może nawet większą niż narodziny dziecka. Jeśli jesteś rodzicem jest to podwójnie trudne, ale nie niemożliwe! Organizacja będzie Twoim hasłem przewodnim, ponieważ nie zawsze łatwo jest pogodzić życie rodzica i ucznia. Twoja chęć zmiany zawodowej może wpłynąć na całą rodzinę. Jednak pamiętaj, że możliwe jest połączenie kariery i życia rodzinnego, przy zastosowaniu pewnych środków. Najważniejsze byś ustalił cel, konkretne sposoby jego realizacji i dążył do niego cierpliwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here