Dziewczyna podlewająca swój ogródek warzywny
fot.pexels.com

Ogród warzywny, dla wielu, stał się prawdziwym hobby, w którym można zapomnieć o codziennym życiu. Uosabia również przyjemność bycia samowystarczalnym i zwracania uwagi na pochodzenie owoców i warzyw. Na początku zakładania własnego ogrodu warzywnego można popełnić wiele drobnych błędów, które mogą szybko zniechęcić początkującego ogrodnika. Ogród warzywny wymaga pewnej wiedzy, a zwłaszcza czasu. Przeczytaj 9 rad, dzięki którym Twój ogródek warzywny będzie sukcesem.

Jeżeli marzysz o własnym poletku, na którym zasiejesz warzywa to to jest ten czas. Jednak, aby twój warzywnik przyniósł oczekiwane efekty, pamiętaj żeby się nie spieszyć. Obserwuj naturę, zachowaj prostotę i zadowalaj się małymi rzeczami. Żniwa są nagrodą za ciężką pracę. Uprawa własnych warzyw wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku, ciężkiej pracy i wytrwałości. Oto 9 najważniejszych wskazówek, które zapewnią dobre zbiory:  

1. Dostosuj go do swoich możliwości

Chęć zrobienia czegoś dobrego, skłania nas do wyobrażenia sobie ogrodu warzywnego niekoniecznie dostosowanego do jego możliwości. Kiedy zaczynasz, jesteś entuzjastyczny, ale ogród warzywny wymaga wielu zabiegów, takich jak podlewanie czy pielenie. Zakładając swój ogródek warzywny zacznij od małych ilości. Może to być kwadratowy ogród warzywny o wymiarach 1,25 metra na 1,20 metra. Twój ogród musi być przemyślany i dostosowany do Twojego czasu i możliwości Jeśli zasadzisz kilka grządek cukinii, szybko skończysz z nadmiernym zapasem. Będą to kilogramy warzyw do zebrania, ale także do przerobienia, włożenia ich do słoików lub innych rzeczy. Dużo pracy i czasu! 

2. Wybierz dobre miejsce

Zapominając o pewnych podstawowych koncepcjach, ogród warzywny można założyć w złym miejscu, na przykład w pobliżu dużych drzew lub wzdłuż ściany. Ostatecznie zbiory będą gorsze.  Pamiętaj, że ogród warzywny wymaga odpowiedniej ilości światła i idealnej pozycji dla owoców i warzyw. Najlepiej wybierz miejsce, w którym jest najbardziej bezpośrednie światło. Ogród warzywny potrzebuje równowagi między słońcem a cieniem, aby nadać smak Twoim warzywom. Powinien być również osłonięty od wiatru i niezbyt narażony na wilgoć. 

3. Wybierz odpowiedni moment, aby siać

Nie każda pora jest sprzyjająca do przygotowania całego ogrodu warzywnego. Kiedy decydujesz się sadzić i siać, nie spiesz się. Na przykład na początku wiosny temperatury są dobre, ale gleba jest nadal zbyt zimna. Wszystkie warunki nie są spełnione, dlatego nie zaleca się zakładania tak wcześnie ogrodu warzywnego. Lepiej nie spieszyć się i czekać, aż zaobserwujesz odrodzenie się natury w ogrodzie

Dynia na grządce
fot.pexels.com

4. Sprawdź jakość gleby

Większość ludzi ma tendencję do myślenia o wszystkim wokół grządki warzywnej, nie zwracając uwagi na samą glebę. A gleba to kluczowy punkt do założenia ogrodu warzywnego. W zależności od lokalizacji gleba jest mniej lub bardziej zasobna, dlatego niezbędna jest wycieczka po przyszłym ogrodzie warzywnym. Aby poznać naturę gleby, wystarczy trochę obrócić ziemię i ją obserwować. Jeśli gleba jest czarna, to już jest bogata. Jeśli gleba jest gliniasta, należy ją wzbogacić odpowiednim nawozem. Aby zidentyfikować glebę dobrej jakości, możesz sprawdzić, gdzie trawa jest najbardziej zielona.  Oczywiście każdą glebę można ulepszyć, wzbogacić. Ważne jest, abyś rozpoznał potrzeby swojej gleby oraz potrzeby roślin, które planujesz hodować.

5. Zacznij od warzyw prostych w uprawie 

Kierując się chęcią osiągania dobrych wyników, sadzimy dużo warzyw, niekoniecznie zdając sobie sprawę ze złożoności niektórych odmian. Kiedy zaczynasz uprawiać ogród warzywny, możesz szybko się rozczarować, gdyż niektóre warzywa są skomplikowane, jak bakłażan, natomiast inne wymagają dłuższego czasu, jak kapusta czy por.  Dlatego, swoją przygodę z ogrodem warzywnym, zacznij raczej od łatwych warzyw, które wymagają niewiele pracy, aby uzyskać szybkie rezultaty. Począwszy od sałat, rzodkiewki, fasoli w wielu odmianach, cukinii, dyni, pomidorków koktajlowych, a kończąc na ziołach, gdyż warzywa te charakteryzują się znacznym wzrostem i obfitą produkcją.  Rozpoczęcie pracy z prostymi warzywami to także dobry sposób na uświadomienie sobie, ile czasu zajmuje poletko. W zależności od Twojego czasu, możesz później sadzić inne warzywa. 

6. Pamiętaj, że Twoje warzywa potrzebują miejsca

Tworząc swój ogródek warzywny, pamiętaj, aby nie sadzić za dużo na ograniczonej przestrzeni. Ściskając rośliny, warzywa nie mogą się dobrze rozwinąć, a Twoje zbiory będą mniej obfite. Obecnie rośliny są teraz sprzedawane pojedynczo, dzięki czemu można wysiewać warzywa zgodnie z ich potrzebami i dostępną przestrzenią. W swoim ogrodzie warzywnym zostaw wystarczająco dużo miejsca między roślinami w zależności od odmiany i ich wielkości.  

7. Dbaj o swój ogródek przez cały czas

Po zasianiu, Twój ogródek warzywny może potrzebować wielu zabiegów, aby zachować korzystną przestrzeń. Musisz nabrać nawyku napowietrzania gleby między warzywami poprzez poluzowanie jej na powierzchni za pomocą motyki.  Jest to bardzo proste do zrobienia i powtarzania mniej więcej raz w tygodniu, ale pozwala odstraszyć chwasty i zwiększyć wilgotność gleby.  

Warzywa w ogródku warzywnym
fot.pexels.com

8. Prawidłowo podlewaj swój gródek 

Pamiętaj, aby nie podlewać swojego ogródka zbyt często ani zbyt rzadko. Na początku powinieneś podlewać swoje warzywa co dwa dni, aż do wykiełkowania roślin (tj. przez około 10/12 dni), a następnie rozłożyć dopływ wody w razie potrzeby, aby zachęcić roślinę do rozwinięcia głębokiej sieci korzeni. Jeśli temperatury są zbyt wysokie, najlepiej ściółkować len lub konopie, aby ograniczyć podlewanie i zachować wilgotność gleby.  

9. Zaplanuj swój czas na wyhodowanie ogrodu warzywnego

Warzywa wymagają czasu i regularnej uwagi. Na początku warto pomyśleć na małą skalę i rozwijać swój ogród warzywny zgodnie z dostępnym czasem. Również ważna jest dobra organizacja, która pozwali Ci przewidywać pewne potrzeby. Nieobecności należy przemyśleć z dużym wyprzedzeniem, na przykład poprzez zbieranie wody deszczowej lub instalacji automatycznego nawadniania. Posiadanie ogródka warzywnego to około godziny pracy dziennie, aby uzyskać dobre zbiory. 

Posiadanie własnego ogródka warzywnego może przynieść dużo satysfakcji i radości. Jednak, żeby takie poletko przyniosło spodziewane rezultaty, wymaga przemyślenia, rozplanowania i poświęcenia mu czasu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here