Mężczyzna dbający o trawnik i pies
fot.pexels.com

Zadbany trawnik jest jak wizytówka. Twój dom i ogród zyskują dzięki pięknej murawie. Jednak dbanie o trawnik wymaga pewnej wiedzy. Nawożenie, koszenie i spulchnianie gleby to 3 podstawowe czynności, o których musisz pamiętać, aby cieszyć się pięknym trawnikiem. Dodatkowo są tez inne prace do wykonania. Wszystko to sprawi, ze Twój trawnik będzie piękny i zielony.

3 podstawowe czynności, o których musisz pamiętać aby Twój trawnik był zadbany:

Nawożenie

Jeżeli zasiałeś już swój trawnik to następnie musisz go karmić naturalnymi nawozami, aby ogród był przyjazny dla środowiska. Prawidłowo odżywiony trawnik będzie bardziej odporny i lepiej obroni się przed inwazją chwastów, ale należy uważać, aby nigdy nie przekroczyć dawek zalecanych na opakowaniu produktu.

Koszenie

Koszenie jest również częścią koniecznej konserwacji trawnika, ale pamiętaj, że nie ma potrzeby koszenia zbyt krótko. Idealnie byłoby, gdyby Twój trawnik nigdy nie był koszony poniżej 6 cm. Dzięki temu woda będzie odparowywać wolniej, zmniejszając w ten sposób potrzebę podlewania, a to zapobiega również rozwojowi chwastów. Jeśli zobaczysz w trawie małą koniczynę, to nie przejmuj się tym. Coraz częściej przychodzi czas na powrót do natury w ogrodzie.

Spulchnianie gleby

Co roku jesienią (od końca sierpnia do początku października) lub wiosną (od końca marca do czerwca) lekko spulchniaj glebę. Ta operacja jest wykonywana za pomocą wertykulatora. Usuwa mech, martwą trawę i chwasty. Po spulchnieniu trawa nie wygląda dobrze, ale nie martw się, regeneruje się dość szybko. Jeśli powierzchnia do obróbki jest duża, zamiast tego zdecyduj się na elektryczny wertykulator – do wynajęcia w centrum ogrodniczym lub specjalistycznej firmie.

Kosiarka.
fot.pexels.com

Zadbaj o brzegi trawnika

 Zwykle brzegi trawnika niszczeją dość szybko. Napraw je, wycinając uszkodzone części i odwracając je. Wypełnij glebą przestrzeń między nagimi częściami a trawnikiem i zasiej tam nową trawę. Sierpień i wrzesień to najlepsze miesiące, aby zasiać lub ponownie zasiać „łyse” miejsca. Gleba jest wtedy wystarczająco ciepła i wilgotna do kiełkowania.

Mech atakuje twój trawnik? 

Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka: zbyt krótki trawnik, zbyt zwarta i mało przepuszczalna gleba, brak nawozu, zbyt kwaśna gleba… Mogą temu zaradzić specjalne produkty. Dla bardziej manualnych dostępne są również małe grabie wyposażone w metalowe zęby do odrywania mchu.

Jakich narzędzi używać do pielęgnacji trawnika?

Aby zadbać o trawnik, musisz mieć następujące narzędzia: 

  • Grabie do liści
  • Kosiarka
  • Nasiona trawy
  • Trochę ziemi doniczkowej
  • Kompost 
  • Piasek
  • Gleby ogrodowe

Pielęgnuj trawnik przez cały rok

Przy suchej pogodzie wystarczające jest cotygodniowe podlewanie Twojego trawnika. Codzienne podlewanie sprzyja słabemu ukorzenianiu trawy. Jednak nie wahaj się podlewać więcej, gdy pogoda jest gorąca. Najlepszy czas podlewania jest o zmroku, kiedy parowanie jest minimalne. Jesienią nie zapomnij zgrabić liści na trawniku, ponieważ gnijące liście duszą trawnik. Wreszcie, gdy jest zimno, najlepiej nie wchodzić na trawnik, ponieważ ryzykujesz złamanie źdźbeł trawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here