Zielona trawa na tle nieba.
fot.unsplash.com

Trawnik jest integralną częścią ogrodu. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć bardzo zielony trawnik, który znajduje się w środku ogrodu, czy też trawiasty obszar, na którym będą odbywać się gry rodzinne, nie zawsze łatwo jest dokonać wyboru. W zależności od potrzeb i upodobań możesz stworzyć trawnik ozdobny i estetyczny lub przeciwnie, trawnik odporny na eskapady dzieci i zwierząt.

Żeby uzyskać odpowiedni efekt, dobierz właściwe nasiona. Możesz również zdecydować się na trawę w rolkach lub nawet na trawnik syntetyczny. Wszystko co musisz wiedzieć o trawniku znajdziesz w tym artykule.

Trawnik: przeanalizuj swoją glebę przed wybraniem nasion

Pierwszy krok przed przystąpieniem do zakupu nasion to przeprowadzenie analizy gleby w Twoim ogrodzie. Zbierz trochę ziemi w kilku miejscach w ogrodzie, wymieszaj ją i przywieź do centrum ogrodniczego. Naucz się także obserwować otaczającą przyrodę. Wyjdź w deszczowy dzień: jeśli ziemia przyklei się do twoich butów, prawdopodobnie gleba jest gliną, która jest bardzo dobra na przykład dla darni, ponieważ gleba dobrze zatrzymuje wodę w glebie.

Znajomość gleby nie tylko powie ci, czy trawa łatwo się zakorzeni, ale także pomoże ci określić, który nawóz należy dodać, aby uzyskać idealny trawnik. W przypadku gleby gliniastej (75% przypadków) zaplanuj organiczny lub biologiczny nawóz, aby naturalnie odżywić glebę bez jej zanieczyszczania. Jeśli gleba jest piaszczysta, co nie sprzyja wzrostowi traw, zdecyduj się na organiczny nawóz i regularnie uzupełniaj niewielkimi ilościami nawozu chemicznego w celu natychmiastowego odżywienia. 

Trawa sportowa czy rekreacyjna?

W każdym opakowaniu darni znajduje się mieszanka kilku odmian, głównie angielskich odmian Ray Grass i kostrzewy. Wszystkie te odmiany wnoszą swój własny pierwiastek: na przykład Ray Grass to roślina charakteryzująca się bardzo dobrą odpornością na deptanie i posiadająca właściwość szybkiego wzrostu. Dlatego ważne jest, aby określić przeznaczenie trawnika i sposób jego wykorzystania. Jeśli masz dzieci i oczekujesz, że cała rodzina będzie grać w piłkę na trawniku, nie będziesz wybierać tego samego rodzaju trawy, co właściciele trawników ozdobnych, po których się nie depta. Do gry w piłkę, wskazane jest wybranie odpornej murawy, którą znajdziesz w sklepach pod nazwą “ murawa sportowa”. Murawa ta zawiera wysoki procent (70 do 80%) Ray Grass. Aby uzyskać bardziej dekoracyjny trawnik, zwrócimy się bardziej ku tak zwanemu trawnikowi „rekreacyjnemu”, zawierającemu mniej Ray Grass, ale więcej kostrzewy. Taki trawnik będzie rósł wolniej, ale będzie bardziej estetyczny. 

Zielony trawnik i dom w tle
fot.unsplash.com

Zwróć uwagę na miejsce 

Rodzaje traw są również klasyfikowane według zastosowania, co znacznie ułatwia zadanie. Jeśli zamierzasz sadzić trawnik w zacienionym lub wychodzącym na północ obszarze, kup trawę, która dobrze rośnie w takich warunkach (zwłaszcza bluegrass). Natomiast jeśli lokalizacja jest bardzo słoneczna, odpowiednia jest sucha murawa. 

Patenty na piękny trawnik

Jesteś nowy w ogrodnictwie? Istnieją różne rozwiązania, które pozwolą Ci uzyskać dobry wynik. Wiedz, że trawa Ray Grass nie rośnie z taką samą prędkością jak kostrzewa, ale niektóre firmy nasienne wyprodukowały nasiona traw, w których te wolniej rosnące trawy wstępnie wykiełkowały. Kiedy zasiejesz swój trawnik, wszystko będzie rosło w tym samym tempie, zapewniając porządek na trawniku. Inną możliwością jest faworyzowanie niektórych nowych trawników, które zawierają mikro koniczyny, rośliny strączkowe, które dają małe białe kwiaty. Wynik? Trawnik pozostaje zielony nawet w okresie letnim, a Ty zmniejszasz potrzebę podlewania i nawożenia dla bardziej ekologicznego ogrodu.

Trawa, która „oszczędza czas”

Ci, którzy się spieszą, mogą również użyć naturalnej trawy w rolkach. Zamiast siać trawę, rozwijasz ją jak dywan, podlewasz i w ciągu jednego dnia Twój trawnik jest gotowy. Pamiętaj jednak, że trawa w rolkach wymaga czasu na adaptację. Potrzebuje około trzy tygodnie, aby się zaadaptować. 

Sztuczna trawa

Wreszcie ostatnie rozwiązanie to sztuczną murawę, która również poczyniła duże postępy, a produkty coraz bardziej zbliżają się do estetyki naturalnej trawy. Bardzo odporne (w szczególności na promieniowanie UV), nie blakną i pozwalają stworzyć mały zakątek zieleni nawet w mieście.  

Jak dobrze zasiać trawę

Przed sadzeniem odczekaj, aż temperatura gleby osiągnie od 12 do 14 stopni. Rozłóż glebę, najlepiej glebogryzarką, na 5 do 10 cm, wyrzuć nasiona w locie lub za pomocą siewnika. Następnie dodaj cienką warstwę gleby doniczkowej i przeprowadź walec do spłaszczenia, co pomoże trawie dobrze się zakorzenić. Nie zapomnij o podlewaniu! Przez dwa miesiące pierwsze dwa centymetry gleby muszą być zawsze trochę mokre. Podlewaj swój nowy trawnik codziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj, aby nie podlewać w środku dnia lub w pełnym słońcu, bo mogłoby to spalić trawnik.  

Jeżeli już wybierzesz rodzaj trawy odpowiedni do Twojego ogrodu i stylu życia, zasiejesz i odczekasz, aż trawa wyrośnie, będziesz mógł cieszyć się pięknym trawnikiem. Jednak, żeby Twój trawnik był ładny przez cały czas, musisz o niego dbać. Z trawnikiem jest jak z ogródkiem warzywnym. Aby wszystko rosło trzeba poświęcić temu swój czas i włożyć trochę pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here