Jabłoń na tle nieba
fot.unsplash.com

Co może być lepszego niż ugryzienie świeżo zerwanego owocu? Drzewa owocowe nie wymagają wiele pielęgnacji, a także pozwalają na pewne oszczędności. Mimo wszystko, aby cieszyć się dorodnymi owocami, musimy wybrać odpowiednie rośliny do naszego ogrodu i wiedzieć jak o nie dbać.

Uprawa drzew owocowych we własnym ogrodzie nie jest zbyt skomplikowana. Ale te rośliny wciąż mają pewne cechy szczególne, które należy uszanować, aby uniknąć rozczarowania:

  • ogólnie rzecz biorąc, potrzebują słońca. Jeśli twój zakątek ogrodu jest bardzo zacieniony, zapomnij o drzewach owocowych.
  • wybierz odmiany dostosowane do Twojej gleby
  • niektóre drzewa owocowe przynoszą owoce tylko wtedy, gdy są zapylane przez inne drzewa np. jabłoń, wiśnia. Uważaj na ten punkt przy zakupie.
  • posadź swoje drzewka we właściwym czasie: od listopada do marca 
  • bądź cierpliwy! Drzewo owocowe czasami wydaje pierwsze owoce dopiero po kilku latach. Daj mu szansę!

Jakie drzewa owocowe warto posadzić w swoim ogrodzie

Jabłonie, grusze

Drzewa te rosną i dobrze się rozwijają we wszystkich regionach Polski. Najlepiej jest wybierać lokalne odmiany, które są gwarancją dobrego dopasowania do specyfiki Twojej gleby. Wbrew ugruntowanemu poglądowi ich uprawa nie jest skomplikowana. Nie potrzebujesz specjalistycznej instrukcji, aby hodować jabłonie i grusze. Drzewa te rosną na każdej glebie i w pełnym słońcu. 

Drzewo morelowe

Drzewa morelowe potrzebuje ciepła, więc słoneczny ogród jest konieczny. Drzewo morelowe nie toleruje nadmiernej wilgotności i rozwija się w dobrze przepuszczalnym podłożu. Odpowiednie są do tego zwykłe gleby, neutralne lub wapienne. W teorii morela jest samopłodna, to znaczy sama się zapyla. Jednak w przypadku niektórych odmian obecność innego zgodnego drzewa i jednoczesne kwitnienie sprzyja dobremu zapylaniu, a tym samym dobrym zbiorom. W morele dojrzewają w okresie letnim (od czerwca do sierpnia), a owoce zerwane z drzewa nie mają absolutnie nic wspólnego z bezsmakowymi i twardymi owocami, które zbyt często możesz znaleźć w sklepach.

Brzoskwinia jest bardziej wymagająca niż morela, co powoduje, że nie powinieneś jej sadzić w chłodniejszych regionach. Jednak jej uprawa nie jest skomplikowana, a brzoskwinie „domowe” są smaczne. 

Śliwa jest niewątpliwie jednym z najłatwiejszych do hodowania drzew owocowych. Rośnie szybko i nie wymaga przycinania. Śliwa daje owoce raz na 2 lata, ale lata „z” są tak obfite, że sprawiają, że zapomina się o tej małej wadzie.

Wiśnie na drzewie,
fot.unsplash.com

Wiśnia

Ostrożnie wybieraj i sadź swoją wiśnię. Po posadzeniu nie będzie już wymagała pielęgnacji, a w szczególności przycinania. Jest również niewymagająca od strony gleby, ale potrzebuje słońca, aby dobrze rosnąć. Do posiadania wiśni niekoniecznie potrzebujesz dużego ogrodu: niektóre podkładki pozwalają dziś uzyskać zwarte drzewo w wieku dorosłym. Ważna uwaga: jeśli musisz posadzić tylko jedno drzewo, wybierz odmianę samopylną. Jeśli nie, inna odmiana musi rosnąć w twoim ogrodzie lub w pobliżu, aby produkcja była obfita. Wreszcie, jeśli nie zgodzisz się dzielić żniw z ptakami, zaplanuj siatkę ochronną, gdy wiśnie są kolorowe.

W trosce o młode drzewa owocowe

Pierwsze trzy lata drzewa, po posadzeniu, to okres „ryzykowny”, ponieważ osłabiły je wykorzenienie i przeszczep. Musisz więc pomóc mu się zakorzenić i rozwinąć, dopóki nie zostanie dobrze ugruntowane.

  • Nawożenie: wiosną, gdy gleba jest rozgrzana należy dodać nawóz.
  • Podlewanie: drzewa należy regularnie podlewać, gdy tylko częstotliwość opadów spadnie.
  • Utrzymanie miękkiej i przewiewnej gleby: motyka wokół pnia i ściółka. Te działania nie tylko pozwalają glebie zachować elastyczność, ale także pomagają zachować świeżość gleby i ograniczyć namnażanie się chwastów, w szczególności traw, które są głównymi konkurentami pod względem wody i pierwiastków odżywczych.

W małym ogrodzie, gdzie przestrzeń jest ograniczona, drzewa owocowe niekoniecznie znajdą swoje miejsce. Ale można tam bez problemu zaaklimatyzować winorośl, którą można uprawiać w doniczce, a także świetnie sprawdzą się krzewy owocowe, takie jak maliny, agrest czy borówki. Najważniejsze, hoduj rośliny, które pasują do jego powierzchni i gleby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here