fioletowe kwiaty
fot.unsplash.com

Kwiaty są kwintesencją ogrodu. Warto jednak wiedzieć, że każdy ogród jest wyjątkowy i ma swoją własną charakterystykę, zarówno pod względem podłoża, jak i ekspozycji, co w znacznym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój posadzonych w nim kwiatów. Dlatego ważne jest, aby dobrze poznać swój ogród, aby w pełni go wykorzystać. Jakie kwiaty powinieneś wybrać do swojego ogrodu?

Jakie kwiaty dla jakiego klimatu?

Z łagodnymi, ale i ostrymi zimami oraz deszczowymi lub suchymi latami, w Polsce występuje wiele różnic temperatur, które niekoniecznie są odpowiednie do sadzenia wszystkich kwiatów. Chociaż lokalne kwiaty najlepiej kwitną w swoim naturalnym środowisku, sadzenie ich na innych obszarach nie jest zabronione. Jednak będziesz musiał zainwestować więcej w nawozy i podlewanie, aby odmiany o innych upodobaniach się przyjęły w Twoim ogrodzie

Wybierz kwiaty w zależności od rodzaju gleby

Należy pamiętać, że rodzaj gleby może się różnić w zależności od regionu i lokalizacji, co może uniemożliwić niektórym roślinom rozkwitanie. Jeśli masz szczęście, że masz glebę dobrej jakości, możesz pozwolić sobie na sadzenie prawie wszystkich kwiatów ozdobnych, a także tych zwanych wrzosowiskami, w tym krokusy Joanny d’Arc, lilie azjatyckie i olbrzymie. Gleba gliniasta natomiast lepiej pomieści trawy i inne mało wymagające byliny, takie jak piwonie, żonkile, a nawet orchidee. Znana z wrogości wobec różnych roślin, gleba wapienna jest jednak bardzo popularna wśród oryginalnych cebul kwiatowych i sukulentów. To suche środowisko jest idealne do sadzenia ozdobnego czosnku, bzu indyjskiego i pierwiosnków.

Wybieraj kwiaty zgodnie z poziomem nasłonecznienia

Powojniki Mayleen, dalie kaktusowe, ciemiernik podwójny lub azalia ogrodowa, prawie wszystkie krzewy, pnącza, cebulki i byliny cenią ekspozycję słoneczną lub półcienistą. Możesz więc umieścić je w dowolnym miejscu w ogrodzie, niezależnie od tego, czy jest to w pobliżu skalniaków czy stawu, w zależności od ich rodzaju, pod warunkiem, że jest tam słońce. Jednak każdy ogród ma mały ciemny zakątek, w którym promienie słoneczne są bardzo rzadkie. Ten brak światła i wody jest jednak bardzo doceniany przez niektóre uparte kwiaty o urzekającym zapachu, takie jak Mahonia Charity, zimowy wiciokrzew, a także niektóre odmiany róż.

Jasnoróżowe róże
fot.unsplash.com

3 rośliny na pierwszy rok w ogrodzie

Krzew róży

Same róże to cały świat w świecie kwiatów, dlatego są pierwszym i bezpiecznym wyborem, który możesz zasadzić. W szczególności polecana jest róża Ghislaine de Feligonde. Solidna, pnąca roślina, ozdobiona dużą liczbą jasno pomarańczowych kwiatów. Po kilku latach może stać się emblematycznym krzewem w Twoim ogrodzie. 

Klon

Klony oferują ogrodnikowi niesamowitą różnorodność i niezrównaną gamę walorów dekoracyjnych. Możesz zasadzić małe japońskie klony z drobno rzeźbionymi liśćmi lub duże, imponujące klony. Często są bardzo spektakularne jesienią, kiedy ich liście przybierają czerwoną barwę. Jedne klony wyróżniają się dekoracyjną korą, inne późnym kwitnieniem zima i wiosna. Sadź je najpierw w donicach z terakoty, a następnie w ziemi. 

Magnolia

Ten kwitnący krzew łączy w sobie wspaniałe wiosenne kwitnienie od bieli do purpurowego różu oraz piękne liście. Za kilka lat stanie się gwiazdą Twojego ogrodu!

Kwiaty, krzewy owocowe oraz drzewa tworzą klimat naszego ogrodu. Pamiętaj, aby dobrać gatunki kwiatów do rodzaju gleby oraz do poziomu nasłonecznienia swojego ogrodu. Jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem, raczej zdecyduj się na rośliny wieloletnie wymagające mniej pielęgnacji. Z czasem będziesz mógł sobie pozwolić na piękne kwiaty wymagające przycinania czy nawożenia. Możliwe, że zdecydujesz się również założyć ogródek warzywny. Ważne, aby swoją przygodę z ogrodem zacząć spokojnie, gdyż piękny ogród wymaga pracy i czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here