Fragment dachu i padający deszc
fot.unsplash.com

Aby podlewać ogród warzywny i rabaty kwiatowe bez spożywania wody pitnej, niezbędny jest zbiornik na wodę deszczową. Okrągłe, kwadratowe, wysokie lub niskie, imitujące kamień lub drewno… wybór zbiorników na deszczówkę jest ogromny. A przede wszystkim są one równie ekologiczne, co ekonomiczne. Dowiedz się jak wybrać i zainstalować zbiornik na deszczówkę.

Kolektor wody oszczędza zasoby wodne planety, dlatego warto mieć go w swoim ogrodzie. Jest to zbiornik podłączony do rury spustowej za pośrednictwem kolektora (filtrującego, jeśli to możliwe, aby nie przepuszczać odpadów roślinnych lub owadów), umożliwia gromadzenie wody spadającej na dach domu. W ten sposób podczas ulewy może zebrać nawet 80% wody. Powinien być umieszczony na płaskim i stabilnym podłożu, które jest w stanie utrzymać ciężar tego ostatniego po napełnieniu wodą, a woda jest odprowadzana przez kran znajdujący się na dnie zbiornika. Jeśli podlewasz mało (powierzchnia około 50m2), wybierz zbieracz wody o pojemności od 150 do 500 litrów rocznie. Pamiętaj również o opróżnianiu kolektora deszczówki zimą z powodu mrozu. Po wykonaniu tej czynności wykonaj dokładne czyszczenie zbiornika.  

Jak zainstalować zbiornik na wodę deszczową

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją montażu kolektora deszczowego:

  1. Ustaw kolektor wody deszczowej w pobliżu rynny.
  2. Umieść w rynnie kratkę, która posłuży do odfiltrowania gruzu z dachu.
  3. W górze woda deszczowa przechodzi przez osadnik filtra, który oddziela zanieczyszczenia. 
  4. Pamiętaj, aby przykryć zbiornik i zapobiec w ten sposób tworzeniu się glonów i namnażaniu się mikroorganizmów.

Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

Istnieje kilka typów kolektorów deszczówki. Aby wybrać swój zbiornik, musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów :

  • Materiał: ideałem jest zdecydować się na konkretny model , który może przechowywać wodę pitną.
  • Pojemność: Wybierz pojemnik zależności od częstotliwości deszczu i sposobu jej wykorzystania (podlewanie roślin, umyć samochód itp.).
  • Instalacja: łatwy w montażu zbiornik, taki jak zbiornik z polietylenu, wymaga mniej pracy niż zbiornik betonowy .
  • Cena: lepiej posiadać tańszy zbiornik na deszczówkę, niż nie posiadać żadnego. W szczególności, kiedy planujemy założyć ogród warzywny czy posadzić kwiaty wymagające częstego podlewania.
Dziewczyna podlewająca ogródek
fot.unsplash.com

Zbiornik na deszczówkę: jak go konserwować?

Aby go właściwie używać, musisz odpowiednio konserwować swój zbiornik na wodę. Pamiętaj o czyszczeniu go raz lub dwa razy w roku. Można to zrobić na przykład przed zimą lub po niej. Aby to zrobić, spuść pozostałą wodę i wyczyść zbiornik silnym strumieniem świeżej wody. Aby uniknąć zamarznięcia, które mogłoby zaszkodzić kolektorowi wody, rozważ jego zimowanie poprzez całkowite opróżnienie zbiornika, zamknięcie kolektora i pozostawienie otwartych zaworów. Wreszcie, aby uniknąć nadmiaru wody deszczowej, konieczne jest sprawdzenie systemu odwadniającego.

Gromadzenie deszczówki jest bardzo ważne, w szczególności, że coraz częściej odczuwamy efekty suszy, która od kilku lat dotyka niemal cały kraj. Co ważne, zbieranie wody deszczowej jest łatwe i nie wymaga kosztownych instalacji. Wystarczy, że ustawisz obok rynny zbiornik na deszczówkę oraz inny element przekierowujący wodę opadową do tego zbiornika. Więc, jeżeli tylko jest to możliwe, gromadź wodę w specjalnych zbiornikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here