Różany ogród
fot.unsplash.com

Nadchodzą piękne dni, a wraz z nimi wznowienie ogrodnictwa.  każdy ogród wymaga pracy i to o każdej porze roku. Pielenie,, ściółkowanie, przycinanie oraz wszystko, co wiąże się z sadzeniem, siewem, przesadzaniem jest oczywiście podstawą wiedzy każdego dobrego ogrodnika. Wiosna to szczególny czas, w którym czeka nas najwięcej pracy. Jeżeli jesteś świeżo upieczonym ogrodnikiem, podpowiadamy co należy zrobić.

Nie czekaj do maja, aby zadbać o ogród

Jeśli Twój ogród cierpiał z powodu chłodnych dni lub jeśli zapomniałeś o niego zadbać jesienią (zbieranie liści, ścinanie drzew itp.), bezzwłocznie rozpocznij ponownie prace ogrodnicze. Nie czekaj z tym do maja. Właśnie jest najlepszy czas na czyszczenie, zbieranie liści, przycinanie czy ścinanie. Zrób wszystko przed ponownym zasiewem trawy, ponieważ prace ogrodnicze mogą ją uszkodzić. 

Zabierz się za przycinanie

Od końca lutego – początku marca, poza okresem przymrozków, można wznowić przycinanie swoich krzewów, takich jak róże. Możesz to zrobić, zanim zacznie się naprawdę nagrzewać, w przeciwnym razie krzewy zaczną ponownie rosnąć. Pamiętaj, że przycinamy, myśląc o przyszłości, żeby nadać roślinom kształt. Wycinamy również gałęzie, które są bezużyteczne.  

Od pierwszych dni wiosny obserwuj rośliny

Kiedy nadejdzie wiosna, możesz sprawdzić, czy to, co posadziłeś jesienią, rozwija się prawidłowo. Nadeszła chwila, aby sprawdzić, czy rośliny, które posadziłeś, rzeczywiście stworzyły domenę korzeniową w okresie zimowym. Krzewy powinny zakorzenić w glebie. Jeśli nie, pochylą się lub będą wyglądać niezręcznie.  

Dziewczynka sadząca kwiaty w ogrodzie
fot.unsplash.com

Kiedy nadejdzie wiosna, sadź byliny

W marcu nadchodzi wiosna więc wznawiamy pracę w ogrodzie. Jest to też czas, by zacząć sadzić byliny takie jak dzwonek, duże stokrotki, hibiskus… To także czas na przesadzanie kwiatów. Te, które dobrze się rozwinęły, zasługują na oddzielenie szczepki i zasadzenie je od nowa w innym miejscu w ogrodzie. Możesz tworzyć sadzonki swoich ulubionych kwiatów i krzewów owocowych i sadzić je w różnych miejscach w swoim ogródku.  

Wracaj do ogrodu: nawóz na wiosnę

Czy to na trawniku, czy w klombach, możesz dodać trochę nawozu do swojego ogrodu, aby przyspieszyć regenerację roślin, zwłaszcza bylin i krzewów. W ten sposób pomagasz swoim roślinom i krzewom szybciej kwitnąć. Wiosną wybierz nawóz mineralny (a jesienią organiczny).  

Wznów podlewanie roślin

Wiosna to także okazja, aby pomyśleć o podlewaniu ogrodu raz w tygodniu, w zależności od opadów deszczu. Jeśli masz automatyczne nawadnianie, pamiętaj o sprawdzeniu instalacji, aby uniknąć wycieków i nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli zbierasz deszczówkę, najwyższa pora zacząć ją gromadzić.  

fioletowe kwiaty
fot.unsplash.com

Ogródek warzywny

Jeśli masz ogródek warzywny, możesz zasadzić owoce i warzywa (buraki, ziemniaki, sałatę) od stycznia do marca, aby wykorzystać to wiosną. W marcu siew można rozpocząć dopiero po wyjściu z okresu przymrozków. Podobnie, możesz sadzić to, co zostało umieszczone w szklarni zimą. Posadź rzodkiewkę, cebulę, groszek lub marchewkę, aby cieszyć się nimi już w maju. Wiosna to także czas, aby skorzystać z okazji, aby oczyścić ogródek warzywny, napowietrzać glebę, wyeliminować chwasty, ścinać martwe lub uszkodzone gałęzie. Możesz również dodać trochę naturalnego nawozu do swojego ogrodu warzywnego, aby dobrze rozpocząć piękny sezon.

Praca w ogrodzie tak naprawdę trwa cały rok. Jesień i wiosna to okresy wzmożonej pracy, jeżeli chcemy cieszyć wspaniałym, zielonym terenem. Jeżeli posiadasz ogródek warzywny lub chcesz go założyć to teraz jest czas, aby przygotować ziemię pod zasiew warzyw. To też moment, aby zadbać o drzewa owocowe i krzewy. Wiosna to okres wzmożonej pracy w ogrodzie, ale dzięki temu będziesz mógł w nim latem odpoczywać i organizować imprezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here