Mały chłopiec siedzący na pasie startowym, w tle samolot.
fot.unsplash.com

Wybierasz się w swoją pierwszą podróż samolotem z małym dzieckiem i zastanawiasz się jak sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest zaplanowanie i przygotowanie. Dzięki temu to doświadczenie będzie przyjemniejsze dla Ciebie, Twoich dzieci i innych pasażerów na pokładzie samolotu. Podpowiadamy o czym musisz pamiętać przed lotem.

Dziecko w wieku do 2 lat podróżuje bezpłatnie samolotem, tylko musi pozostać na kolanach, ponieważ nie ma przydzielonego miejsca. Dziecko jest uprawnione, podobnie jak Ty, do bagażu podręcznego. Dodatkowo, oprócz bagażu dozwolone jest przewożenie dwóch artykuły dla dziecka (łóżeczko turystyczne, fotelik samochodowy czy wózek). Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybraną linią lotniczą, aby poznać szczegóły, choć wszystkie informacje są zazwyczaj dostępne bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika.

Bagaż

Z reguły jesteś proszony o podróżowanie z lekkim bagażem, chyba że podróżujesz z dziećmi. Dziecku nigdy nie jest łatwo siedzieć bez ruchu przez wiele godzin. Jako rodzic lub opiekun dziecka, Twoim obowiązkiem jest nadzorowanie i zajmowanie się dzieckiem podczas lotu. Oto kilka rzeczy, których możesz potrzebować lub chcieć zabrać ze sobą do samolotu:

 • fotelik samochodowy (sprawdź obowiązujące zasady linii lotniczej)
 • nosidło lub wózek spacerowy 
 • pieluchy (wystarczające na czas lotu plus kilka)
 • chusteczki
 • mata do przewijania
 • zapasowe ubrania  i worek na brudną bieliznę
 • butelki dla niemowląt 
 • formuła w proszku (najlepiej w odmierzonym wcześniej pojemniku)
 • przekąski
 • śliniaczek
 • widelec, łyżka
 • leki
 • ulubionego pluszaka/koc/zabawki
 • jedną lub dwie ulubione książki
 • jedną lub dwie nowe książki
 • filmy i przenośny odtwarzacz filmów
 • słuchawki dla dzieci
Mama z córką na lotnisku
fot.unsplash.com

Odprawa

Najtrudniejsze jest zawsze przejście przez bramki bezpieczeństwa. Aby zaoszczędzić czas, możesz zostawić wózek bezpośrednio z bagażem rejestrowanym. Na przejściu bezpieczeństwa musisz złożyć wózek, aby położyć go na przenośniku taśmowym tak, aby mógł przejść przez rentgen.  Często oznacza to, że musisz wyjąć z niego wszystkie rzeczy, co w konsekwencji utrudnia przejście odprawy. W tej sytuacji lepiej sprawdzi się nosidło, nawet jeśli więcej rzeczy musisz trzymać w rękach (wózek jest praktyczny do wieszania i przewożenia rzeczy). 

Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja przed odprawą. Pamiętaj o umieszczaniu płynów mniejszych niż 100ml w przezroczystej, zamykanej torebce (typu worek do zamrażarki), zgrupowanie urządzeń elektronicznych w tym samym miejscu, posiadanie kieszeni z dokumentami, aby łatwo je znaleźć, wkładanie słoików i rzeczy dziecięcych do osobnej torby itp. W skrócie, optymalizacja przechowywania Twoich rzeczy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i będziesz bardziej zrelaksowana.

Wstęp na pokład

Jeśli linia lotnicza oferuje możliwość wcześniejszego wejścia na pokład z dziećmi, skorzystaj z niej. Kilka dodatkowych minut na usadowienie się z dziećmi może mieć ogromne znaczenie. Da Ci to czas na przygotowanie się do przyjemnego lotu, a stewardesy udzieli Ci instrukcji bezpieczeństwa dostosowanych do Twoich potrzeb. 

Jeżeli Twoje dziecko jest w wieku, w którym już biega i jest bardzo ruchliwe, dobrym rozwiązaniem może być wejście na pokład jako ostatni. Będziesz miał mniej czasu na usadowienie się w samolocie, ale Twój malec będzie miał więcej czasu na wybieganie się i wybawienie przed podróżą. W końcu przez następne parę godzin będzie siedział. Sama musisz zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Dziecko patrzące przez okienko w samolocie.
fot.unsplash.com

Pierwszy lot z dzieckiem może być stresujący, natomiast każdy następny będzie łatwiejszy. Najważniejsze to być zorganizowanym i zabrać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy dla malucha. Pamiętaj też, że nie możesz przewidzieć jak Twoje dziecko zniesie lot. Istnieje duża szansa, że cały prześpi, ale przy lądowaniu będzie bardzo płakać. Jest to niestety bardzo normalne i musisz uzbroić się w cierpliwość. Starszym dzieciom możesz dać cukierki do ssania, żeby zmniejszyć ciśnienie w uszach, a młodszym podać butelkę z mlekiem lub wodą (nawet z cukrem czy sok dla starszego dziecka). Ważne, żeby ssało, bo to również łagodzi objawy przy lądowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here