Mały chłopiec leżący w pieluszce jednorazowej
fot.unsplash.com

Na rynku dostępne jest wiele marek pieluch. Twój wybór podyktowany powinien być przede wszystkim dobrem dziecka. Jeżeli jednak masz dużo samozaparć i chcesz dbać o naszą planetę, polecamy pieluchy wielokrotnego użytku. Jeżeli się wahasz to w tym artykule przedstawiamy wszystkie zalety i wady pieluch jednorazowych

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać to jakiego rodzaju pieluchy będę używać? W wieku od 0 do 2,5 roku Twoje dziecko będziesz przewijać bardzo wiele razy, więc dobór pieluch wpłynie również na Twoje doświadczenie jako rodzica. Obecnie masz do wyboru pieluchy jednorazowe lub pieluchy wielokrotnego użytku.

Pieluchy jednorazowe 

Chwalone za praktyczność pieluchy jednorazowe są chwalone i używane przez wiele rodzin. Jedyny problem: ich ślad ekologiczny. Generują  ogromne ilości odpadów rocznie, a niestety nie są biodegradowalne. W ostatnich latach pojawiły się „hybrydy”, czyli pieluchy  jednorazowe, ale w 50% biodegradowalne. Jest to swoisty kompromis między jednorazowymi a wielokrotnego użytku.

Bobas w pieluszce jednorazowej na zielonym kocyku
fot.unsplash.com

Pieluchy jednorazowe – zalety

  • Wydajność: największe marki pieluch jednorazowych od lat walczą o to, która pieluszka będzie najlepiej utrzymywać suchą pupę Twojego dziecka. Trzeba powiedzieć, że wdrażane są wszelkie środki, aby to osiągnąć, i oczywiście wyniki są często widoczne. Obecnie pieluchy jednorazowe są zaprojektowane tak, aby zapobiegać wyciekom i umożliwić dziecku wędrowanie po domu bez przepełnienia pieluchy. Oczywiście nadal musisz pomyśleć o regularnej zmianie.
  • Praktyczność: trzeba przyznać, pieluchy jednorazowe są bardzo praktyczne dla rodziców, ponieważ z definicji są jednorazowe. Nie musisz ich prać, aby zawsze mieć niezbędny zapas. Po prostu je wyrzucasz.

Pieluchy jednorazowe – wady

  • Koszt: średnio Twoje dziecko zużyje od 4500 do 6000 jednorazowych pieluch w pierwszych latach życia. Oznacza to stosunkowo duże wydatki.
  • Ślad ekologiczny: powinieneś wiedzieć, że Twoje dziecko będzie samo w sobie źródłem około tony pieluch w pierwszych latach życia. Jeśli dodasz do tego fakt, że degradacja każdego z nich zajmuje około 500 lat, szybko zorientujesz się, że nie jest to zielone rozwiązanie.
  • Skład: niestety pieluchy jednorazowe bardzo często prezentują wątpliwe kompozycje, które mogą naprawdę zaszkodzić delikatnej skórze niemowląt . Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną czujność i być dobrze poinformowanym o składnikach pieluchach jednorazowych. W czasie, gdy jako konsumenci zwracamy szczególną uwagę na skład produktów (zwłaszcza dla dzieci) i dokładnie przyglądamy się etykietom, powinniśmy wiedzieć, że tradycyjna pielucha jednorazowa to przede wszystkim celuloza, włókno z drewna i różne tworzywa sztuczne.  Jeszcze bardziej zaskakująca jest obecność pozostałości pestycydów (takich jak glifosat) lub innych potencjalnie toksycznych substancji (w tym lotnych związków organicznych). 

Podsumowując, przed podjęciem decyzji czy będziesz używać pieluch jednorazowych musisz mądrze rozważyć ich zalety i wady. Na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się Twoje dziecko, więc wybierz to co dla niego najlepsze. Jeżeli jednak pragniesz też dbać o środowisko, polecamy pieluchy wielokrotnego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here