Mama karmiąca dziecko z butelki ze smoczkiem
fot.unsplash.com

Wybór butelki ze smoczkiem wymaga pewnej wiedzy i zastanowienia. Musisz  wziąć pod uwagę różne cechy: rozmiar butelki, rodzaj smoczka, różne oferowane szybkości przepływu, łatwość czyszczenia i cenę. Żaden model nie jest lepszy od innego. Możesz więc wybrać według własnych preferencji.

Producenci butelek ze smoczkiem chwalą swoje produkty, więc czasem ciężko znaleźć produkt odpowiedni dla naszego dziecka. Niektóre butelki zapobiegają połykaniu powietrza przez dziecko, co ma na celu zmniejszenie gazów i wzdęć. Inni producenci zachwalają, że ich produkty są najbardziej zbliżone kształtem do piersi, co ułatwia przejście z piersi na butelkę. Jednak żaden naukowiec nigdy nie udowodnił tych twierdzeń.

Co to jest przepływ smoczka

Przepływ smoczka to szybkość z jaką mleko leci z butelki lub inaczej, z jaką siłą dziecko musi ssać, aby mleko poleciało. W przypadku noworodka zacznij od smoczka o najwolniejszym przepływie, gdyż zbyt szybki przepływ może doprowadzić do zakrztuszenia się dziecka. Z czasem Twoje dziecko będzie potrzebować szybszego przepływu. Ważne jest, aby podążać za jego potrzebami. Pamiętaj również, aby regularnie sprawdzać stan smoczka. Zalecane jest, aby wymienić smoczki co 2-3 miesiące użytkowania lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Mama karmiąca dziecko z butelki ze smoczkiem
fot.unsplash.com

Jaki rodzaj smoczka wybrać

Smoczki do butelek różnią się rozmiarem, kształtem i elastycznością. Ważne, abyś wybrał smoczek przystosowany do ssania dziecka. Możliwe, że będziesz musiał wypróbować kilka butelek ze smoczkiem, aby znaleźć ten, który odpowiada Twojemu dziecku. Jeśli przechodzisz z piersi na butelkę, wybierz na początek smoczek z najmniejszym przepływem, nawet jeżeli dziecko ma już parę miesięcy. Dzieci ssące pierś mają bardzo dobrze wyćwiczony odruch ssania, więc mogą się dławić i ulewać, jeżeli damy mu na początek smoczek o zbyt dużym przepływie. Twoje smoczki i butelki będą służyć Ci dłużej, jeśli będziesz o nie właściwie dbać.

Ile butelek ze smoczkiem kupić na początek

Jeśli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie butelką, potrzebujesz od 4 do 8 butelek. Jeśli jest karmiony piersią, nie musisz mieć więcej niż 2. Ilość butelek musisz dostosować do swojego trybu życia. Pamiętaj też żeby na początek kupić jedną lub dwie butelki, aby je przetestować. Przed zakupem butelki sprawdź, czy można ją łatwo umyć szczoteczką do butelek lub czy pasuje do środków sterylizacji. Jeżeli planujesz używać podgrzewacza, koniecznie sprawdź czy butelka jest kompatybilna z podgrzewaczem do butelek lub pojemnikiem na gorącą wodę.

Jak zaoferować butelkę ze smoczkiem?

Oferowanie butelki, w szczególności po raz pierwszy nie jest łatwym zadaniem. Aby zmniejszyć Twój stres, przygotowaliśmy parę porad. Przede wszystkim usiądź wygodnie i trzymaj dziecko w pozycji półsiedzącej z głową w zgięciu łokcia. Musisz upewnić się, że jego głowa jest wyrównana ze środkiem ciała znajduje się w pozycji neutralnej, ani pochylona do przodu, ani odchylona do tyłu. Następnie skieruj jego twarz w swoją stronę, pieszcząc jego policzek. Delikatnie potrzyj smoczkiem kącik jego ust, tak aby dziecko otworzyło i przechyl butelkę na tyle, aby w smoczku nie było powietrza. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego z jego butelką, gdyż mogłoby się zakrztusić. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here