Mama karmiąca dziecko z butelki ze smoczkiem
fot.unsplash.com

Przy przygotowywaniu butelki, higiena jest niezbędna na wszystkich etapach postępowania; czyszczenie butelek i smoczków pozostaje ważnym punktem, aby dziecko nie zostało zakażone zarazkami. Jak to zrobić? Oto odpowiedzi. 

Niezależnie od tego, czy oferujesz dziecku mleko matki czy mleko modyfikowane, higiena butelek ze smoczkiem jest niezbędna. Zapobiega to, między innymi, zapaleniu żołądka i jelit i pojawieniu się pleśniawek. 

Jak dobrze dbać o butelki ze smoczkiem?

Po pierwsze: wysterylizuj wszystkie części butelki przy pierwszym użyciu.

Aby to zrobić umieścić części butelki w garnku z wodą, przykryj i gotuj przez 5 minut. Do sterylizacji możesz również użyć zmywarki. Pamiętaj tylko, aby umieszczać części w górnym koszu i wybrać program z wysoką temperaturą. Przed myciem butelek w zmywarce sprawdź czy można je do niej wkładać. Niektóre butelki i smoczki szybciej się niszczą, jeżeli czyścisz je w zmywarce. Możesz też użyć kuchenki mikrofalowej. Umieść części butelki w plastikowym pojemniku przeznaczonym do sterylizacji, dodaj trochę wody i zamknij. Uruchom minutnik na 10 minut. 

Po drugie: dokładnie myj butelki po każdym karmieniu.

Rozłóż butelkę ze smoczkiem na części i opłucz je zimną wodą. Pamiętaj, aby woda przepływała również przez otwory w smoczku. Następnie umyj butelkę w gorącej wodzie z płynem. Użyj do tego szczotki do butelek, aby dokładnie oczyścić zakamarki.

Mama karmiąca dziecko z butelki ze smoczkiem
fot.unsplash.com

Sterylizacja butelek – czy jest konieczna 

Sterylizacja zmniejszenia ryzyko infekcji. Skażenie mikrobiologiczne mleka może być źródłem ciężkiej biegunki. Niektóre składniki mleka matki ograniczają namnażanie się bakterii, natomiast mleko modyfikowane może zostać zanieczyszczone podczas wytwarzania. Jeśli więc korzystasz z mieszanki, powinieneś sterylizować butelki po każdym karmieniu do 4 miesiąca życia. Niektórzy pediatrzy uważają sterylizację za niepotrzebną, jeśli butelki ze smoczkiem są dokładnie myte i czyszczone. Butelki zawierające mleko matki można wysterylizować tylko przed pierwszym użyciem.

Jak bezpiecznie podgrzać mleko?

Większość dzieci woli pić ciepłe mleko, więc podgrzewanie mleka w butelce jest czymś znanym rodzicom. Najczęściej muszą się borykać z problemem podgrzewania podczas wycieczek z dzieckiem. Oto kilka sposobów jak bezpiecznie podgrzać mleko:

  • Wstaw butelkę do pojemnika z gorącą wodą aż będzie letnia, a następnie delikatnie nią potrząśnij, Pamiętaj, żeby nie gotować wody, ponieważ mleko straci swoje wartości odżywcze. Zanim podasz mleko dziecku, sprawdź, czy nie jest zbyt gorące. Idealną temperaturą mleka jest temperatura ciała, więc jeśli cię poparzy, oznacza to, że jest za gorące.
  • Użyj podgrzewacza do butelek, które można podłączyć do samochodu. Są bardzo wygodne i praktyczne w przypadku podróży z dzieckiem
  • Korzystaj z termosu, w którym przechowasz ciepłą wodę. Gdy przyjdzie czas karmienia, wystarczy przelać wodę do butelki i dodać mieszankę. Bardzo praktyczne na wycieczkach, więc nie zapomnij go spakować do swojej torby podróżnej.

Dbanie o butelki i smoczki jest niezbędne, aby zachować nienaganną higienę i zapobiegać chorobom dziecka, eliminując w jak największym stopniu mikroorganizmy. Pamiętaj, aby dobrze myć butelki, a dla pewności sterylizować je do 4 miesiąca życia Twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here