Dziecko bawiące się globusem
fot.unsplash.com

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przygotowania. Rodzicom, którzy planują wyjazd z rodziną, udzielamy kilku rad, aby wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar.

Pozostań wierny sobie

Dom dziecka jest tam, gdzie są jego rodzice. Bez względu na to, czy są na drugim końcu świata czy tylko w pobliskich górach, ważne jest to, żeby dziecku też było dobrze. Dlatego ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym czujesz się  bezpiecznie. Żadnych wędrówek po amazońskiej dżungli, jeśli nie masz duszy poszukiwacza przygód.

Sprawdź ważność dokumentów

Jeżeli wybierasz się na zagraniczne wakacje, koniecznie wcześniej przygotuj dokumenty. Aby uniknąć rozczarowania możesz zainstalować alarm na swoim smartfonie na sześć miesięcy przed datą ważności dokumentu tożsamości. Pamiętaj, że paszport małoletniego jest ważny przez pięć lat, a w przypadku osoby dorosłej dziesięć lat. Przed wyjazdem pamiętaj również o skopiowaniu lub zeskanowaniu wszystkich ważnych dokumentów, co jest bardzo przydatne w przypadku ich zgubienia lub kradzieży. Podróż samolotem z dziećmi może być przyjemna, ale wymaga większej organizacji.

Jeżeli wybierasz się w podróż samochodem z dziećmi, koniecznie zrób przegląd przed daleką trasą, wymień oleje i sprawdź czy masz wszystkie dokumenty podbite. Nie zapomnij o sprawdzeniu fotelików samochodowych. W końcu to one zapewniają bezpieczeństwo Twoim dzieciom w trakcie jazdy.

Rodzina na plaży
fot.unsplash.com

Umów się na wizytę u lekarza 

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną, koniecznie zdobądź informacje o szczepionkach i epidemiach zachodzących w wybranym kraju. Najlepiej jest spotkać się z pediatrą na miesiąc przed odlotem w celu przeprowadzenia pełnej kontroli i wrócić tam w ciągu ośmiu dni poprzedzających lot, aby małe dzieci sprawdzały wagę, uszy i czy szczepionki są aktualne.

Przygotuj „zestaw przetrwania”

Oprócz ubrań, zabawek i kosmetyków nie zapomnij o przygotowaniu apteczki. Niezależnie od celu podróży, zawsze trzeba mieć lek przeciwbiegunkowy, probiotyki, aby uniknąć bólu brzucha, lek przeciwhistaminowy, antyseptyczne, fizjologiczne serum i pudełko antybiotyków o szerokim spektrum działania…Pamiętaj jednak, że w każdym kraju są lekarze. Koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne dla całej rodziny i sprawdź pobliskie szpitale czy przychodnie. Na miejscu preferuj wodę butelkowaną, obieraj owoce i unikaj kostek lodu. W słonecznych krajach trzeba pamiętać o tym, aby chronić dzieci kremem z filtrem UV i dobrymi okularami przeciwsłonecznymi.

Poinformuj dzieci

Musisz przygotować ich na to, co zobaczą, na kulturę lub tradycje inne niż nasze, aby wiedzieli, czego się spodziewać i aby lepiej zrozumieli swoją podróż. Możemy również pokazać im zdjęcia miejsc, które zamierzacie odwiedzić. Jeżeli podróżujesz ze starszymi dziećmi, mogą one pomóc Ci w wybraniu noclegu. Jeżeli dzieci będą nastawione pozytywnie do wyjazdu, wasze wakacje będą dużo przyjemniejsze.

Podróżować z lekkością

W przypadku pakowania bagaży każdy ma swoją własną metodę. Podobno najłatwiej jest, jeżeli każdy ma własną torbę, ułożoną według metody Marie Kondo: zwijasz ubrania zamiast je składać. Co do reszty, każdy ma swoje własne preferencje. Jadąc z małymi dziećmi koniecznie znajdź miejsce na zabawki i książeczki dla dzieci. Zabierz również nosidełko na wędrówki lub idealne na długie spacery. Nie każde miejsce da się odwiedzić z wózkiem.

Dwoje dzieci stojących na klifie i patrzących na morze
fot.unsplash.com

Wyprzedź jet lag

Dostosuj się do rozkładu zajęć w kraju, do którego się wybierasz. Idealnym rozwiązaniem jest preferowanie nocnego lotu, aby dotrzeć rano do miejsca docelowego i nie pozwolić dzieciom zasnąć. Wieczorem położą się spać normalnie. Pierwsze dni zaplanuj na spokojne przystosowanie się do klimatu i odpoczynek, aby dzieci, podobnie jak rodzice, odnalazły swój rytm. Jeżeli Twoje dzieci mają problem z przystosowaniem się do zmiany czasu, wykorzystaj to. Wyjdźcie na miasto nocą, pooglądajcie gwiazdy czy wykąpcie się nocą w basenie…Za parę dni Twoje dziecko odnajdzie rytm i będzie chodzić spać o normalnej porze, a wy spędzać wieczory w hotelowym pokoju…Nie traćcie okazji. Jet lag to może być coś dobrego i fajnego dla wszystkich.

Zaplanuj zabawy

Niezależnie od tego czy wybierasz się w podróż samolotem czy samochodem, zaplanuj swoim dzieciom rozrywkę. Przynajmniej jedno zajęcie na godzinę dla zabicia czasu. Zaplanuj kolorowanie, czytanie, zabawę, ale także przekąski. W przypadku bardzo długich podróży, możesz zaplanować oglądanie pełnometrażowej bajki. Ponadto spróbuj utrzymywać dziecko w ruchu. Spaceruj po samolocie lub rób częste przerwy w przypadku podróży samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here