Mama nosząca dziecko na plecach w nosidle
fot.unsplash.com

Wśród różnych systemów nośnych możesz czuć się zagubiony. Czy powinieneś zdecydować się na chustę czy nosidełko? Które z nich jest dobre dla noworodka, a które dla starszego dziecka? I czym się różnią nosidła? Podpowiadamy.

Krótko mówiąc, chusty są bardziej odpowiednie dla noworodków, ponieważ są elastyczne i zapewniają dobre podparcie. Dla malucha idealne są nosidełka. Są wstępnie uformowane i wspierają dzieci od 7 kg. Są łatwe w zakładaniu, wygodne i bardzo praktyczne. Wreszcie, do okazjonalnego noszenia dziecka, dodatkowe systemy są idealne. Są bardzo uproszczone i wszechstronne, ale zawsze szanują fizjologię dziecka.

Rodzaje nosidełek

Nosidełko strukturalne

To najpopularniejszy rodzaj nosidełka na rynku. Wyposażona jest w klamry, paski i zapięcia. Przy wyborze jednego trzeba uważać, bo niektóre modele nie pozwalają na odpowiednią pozycję dla dziecka. Niektóre będą również wymagały dostosowania dla noworodka.

Mei-tei nosidełko

to kompromis między chustą a nosidełkiem strukturalnym. Uszyta jest z kwadratowego kawałka materiału z dwoma paskami tworzącymi pas w talii oraz dwoma długimi paskami do mocowania na ramionach. Łatwo się dopasowuje, ale jeśli chcesz nosić noworodka, koniecznie wybierz model, który pozwoli na niezbędne dopasowanie.

Nosidełko na ramię

To nosidełko można nosić tylko na jednym ramieniu. Niektóre modele są wykonane z jednego kawałka materiału złożonego na sobie w celu utworzenia kieszeni. Inne są regulowane za pomocą pierścieni. W obu przypadkach ten typ nosidełka jest instalowany bardzo szybko i dlatego jest idealny na krótkie okresy przenoszenia. Jednak fakt, że cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu, sprawia, że ​​korzystanie z niego przez długi czas jest niewygodne. Niektóre z tych nosidełek mają stały rozmiar, co nie pozwala na używanie ich przez długi czas.

Chusta

To nosidełko jest po prostu wykonane z długiego kawałka materiału, który należy zawiązać, aby założyć dziecko. Jego instalacja jest nieco dłuższa i bardziej skomplikowana. Jednak po odpowiednim założeniu, chusta jest bardzo wygodna, ponieważ dobrze rozprowadza ciężar dziecka na obu ramionach. Dzięki temu możesz używać jej przez dłuższy czas. Istnieją dwa rodzaje chust w zależności od materiału, z którego są wykonane. Ten wykonany z rozciągliwej tkaniny może być używany dla noworodka, ale szybko staje się niewygodny, gdy maluch przybiera na wadze. Chusty tkanej można używać od urodzenia do 3 lub 4 lat.

Mama z dzieckiem w nosidle na klifie
fot.unsplash.com

Jak bezpiecznie używać nosidełka

  • Unikaj wykonywania jakichkolwiek czynności, które mogą spowodować upadek. Ta ostatnia jest główną przyczyną obrażeń związanych z nosidełkami.
  • Sprawdź stan zapięć i jakość materiału (np. wytrzymałość szwów) nosidełka.
  • Regularnie monitoruj pozycję dziecka. Jego plecy powinny być zaokrąglone, a nogi złożone do tyłu. Upewnij się również, że Twoje dziecko znajduje się w pozycji, która promuje zdrowy rozwój bioder. W nosidełku, najlepsza jest pozycja ergonomiczna. Jeśli Twoje dziecko nie lubi być noszone z przodu, zdecyduj się na noszenie go na plecach lub na biodrze. Na koniec należy również upewnić się, że nosidełko nie tylko podpiera krocze, ale także nogi do kolan. W ten sposób dziecko nie jest zawieszone w kroku.
  • Głowa dziecka powinna znajdować się na zewnątrz nosidełka, a jego twarz powinna być przez cały czas widoczna.
  • Jego nos i usta powinny być zawsze czyste. Unikaj zgniatania ich o tkaninę lub ciało, ponieważ dziecko może się udusić. Z tego samego powodu zawsze zostawiaj rozpięty płaszcz wokół jego głowy.
  • Otwory na nogi powinny być małe, ale niezbyt ciasne, aby nie blokować przepływu krwi.
  • Ubierz go lekko, aby uniknąć udaru cieplnego (szczególnie latem).
  • Zachowaj czujność w swoich ruchach, szczególnie w zatłoczonych miejscach.
  • Unikaj noszenia dziecka dłużej niż 1 godzinę w tej samej pozycji. Regularnie sprawdzaj również, czy jego kończyny są ciepłe, co jest oznaką dobrego krążenia.

Czy warto używać nosidełka zimą?

Nosidło przednie to dobra opcja zimą, ponieważ Twoje dziecko korzysta z ciepła ciała. Upewnij się jednak, że jego stopy i dłonie są dobrze chronione. Nie powinieneś używać zimą nosidełka ze stelażem, umieszczone na plecach, ponieważ dziecko jest bardziej narażone na wiatr i zimno. Pamiętaj o tym wybierając swoje nosidło, jeżeli planujesz podróżować z dzieckiem również zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here