Mam trzymająca dziecko w ramionach
fot.unsplash.com

Rodzice mogą nosić dziecko od urodzenia, jednocześnie mając wolne ręce dzięki chuście i nosidełku. Jest to środek transportu sprzyjający więzi między dzieckiem a rodzicami. Od momentu przybycia dziecka do mniej więcej trzeciego roku życia, możesz używać nosideł wybierając się na wycieczki z dzieckiem.  Nosidła pozwalają rodzicom bezpiecznie nosić swoje dziecko. Odkryj wszystkie zalety noszenia dzieci.

Noszenie dziecka w nosidle oferuje wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodzica, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa.

Korzyści dla dziecka

Ułatwia trawienie

Ponieważ dziecko jest ułożone w pozycji pionowej, noszenie sprzyja odbijaniu się, zapobiega refluksowi i zmniejsza występowanie kolki. Niektórzy rodzice martwią się, że ich dziecko będzie zepsute, jeśli będą je nosić zbyt często. Musimy zatem pamiętać, że nawet jeśli noszenie w chustach jest u nas wciąż niezwykłe, to jest szeroko stosowane w innych częściach świata, a te dzieci rozwijają się całkiem normalnie.

Ułatwia tworzenie więzi przywiązania

Uważa się, że gesty i pełen miłości wygląd podczas noszenia stymulują produkcję oksytocyny, hormonu, który przyczynia się do przywiązania. Ponadto noszenie dzieci pomaga rodzicom szybciej reagować na potrzeby dziecka, co jest również dobre dla przywiązania.

Pociesza dziecko

Noszenie zapewnia większą bliskość między rodzicem a dzieckiem. W ten sposób może usłyszeć głos swojej matki lub ojca i zobaczyć ich twarz. Dodatkowo, gdy dziecko jest noszone, zapewniony ma ciągły rytmiczny ruch i fizyczny kontakt z rodzicem. W przypadku niektórych nosidełek dla niemowląt, takich jak chusta, dziecko możne również być nagie pod spodem co umożliwia kontakt skóra ze skórą. Noszenie działa uspokajająco na dzieci i daje im poczucie bezpieczeństwa.

Stymuluje rozwój poznawczy

Bliskość rodzica podczas noszenia zwiększa poziom uwagi dziecka i zachęca go do odkrywania. Kiedy dziecko jest noszone, jego wzrok znajduje się na poziomie twarzy rodzica. W ten sposób jest świadkiem Twoich działań, a to daje mu wiele bodźców zmysłowych. To właśnie sprzyjałoby jego rozwojowi poznawczemu i zdolnościom motorycznym.

Promuje sen

Bliskość rodzica podczas noszenia jest barierą dla zewnętrznych bodźców. Pomaga to dziecku lepiej kontrolować układ nerwowy, a tym samym pomóc zasnąć. Naukowcy odkryli również, że noszenie zmniejsza mimowolne ruchy i tętno u dzieci.

Zapewnia odpowiedni rozwój stawów i mięśni

Kiedy noszenie odbywa się zgodnie z zasadami, pozwala to na dobre ustawienie bioder, co sprzyja ich rozwojowi. W kulturach, w których dzieci są dużo noszone, jest bardzo niski wskaźnik wad rozwojowych biodra. Noszenie przyczynia się również do rozwoju mięśni karku i pleców oraz do rozwoju poczucia równowagi. Wreszcie, ponieważ dzieci, które są noszone, spędzają mniej czasu w pozycji leżącej co zmniejsza ryzyko wystąpienia płaskiej głowy.

Tata noszący dziecko z przodu w nosidle
fot.unsplash.com

Korzyści dla rodzica

Niezależnie od tego, które nosidełko wybierzesz, daj sobie czas, aby nauczyć się go używać. Używanie nosidła ma wiele zalet:

Zapewnia swobodę ruchów

Ponieważ masz wolne ręce, możesz zająć się swoim dzieckiem podczas wykonywania różnych czynności. Używanie nosidełka wymaga również mniej energii do noszenia dziecka niż noszenie go bezpośrednio w ramionach. Noszenie na plecach dodatkowo zwiększa swobodę ruchów. Niektóre rodzaje nosidełek poprawiają również komfort rodzica, ponieważ rozkładają ciężar na różne części ciała (ramiona, plecy, biodra). Podczas wycieczek niektórzy rodzice używają nosidełka dla dziecka i wózka do przechowywania rzeczy.

Przyczynia się do tworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem

Noszenie pomaga lepiej interpretować znaki dawane przez dziecko i pomaga Ci być bardziej wrażliwym na sygnały swojego dziecka. Będziesz wtedy w stanie szybko na nie odpowiedzieć. Może to również pomóc Ci w uspokojeniu dziecka.

Wzmacnia poczucie kompetencji rodzicielskiej i pewności siebie

Noszenie ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne matki. Badanie matek wcześniaków wykazało, że te, które nosiły swoje dzieci podczas pobytu w szpitalu, rzadziej cierpiały na depresję poporodową. Te matki również poradziłyby sobie lepiej podczas interakcji z dzieckiem 6 miesięcy później. Rodzice noszący dziecko mogą zatem czuć się lepiej dostosowani do potrzeb dziecka.

Promuje karmienie piersią

Stosowanie nosidełka w pierwszym miesiącu życia dziecka wiąże się z dłuższym okresem karmienia piersią. Noszenie ułatwia karmienie piersią, ponieważ sprzyja cielesnemu kontaktowi matki z dzieckiem. Matki, które używają nosidełka, częściej karmią piersią w ciągu jednego dnia. Gdy karmienie piersią jest prawidłowo ustawione, można karmić piersią w nosidełku, modyfikując lub nie pozycję dziecka.

Noszenie dziecka przede wszystkim uwalnia ręce co jest bardzo pomocne. Dzięki używaniu nosideł masz możliwość wykonywania codziennych czynności przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb dziecka. Możesz opiekować się swoim maluchem przy jednoczesnym zapewnieniu potrzeb wynikających z codziennego życia takich jak gotowanie, sprzątanie, zabawy ze starszymi dziećmi czy zakupy. Noszenie pomaga również zmniejszyć źródła stresu u wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here