Małe dziecko w czerwonym, dziecięcym aucie
fot.unsplash.com

Zakup fotelika samochodowego to ważna decyzja. Odpowiedni fotelik jest wymagany przez prawo i niezbędne dla bezpieczeństwa Twojego dziecka podczas jazdy samochodem. W tym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dziecięcego. 

Zakup fotelika dziecięcego to ważny i trudny krok. Pamiętaj, że fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas podróży. Wybierając fotelik musisz dopasować go do swojego trybu życia. Czy zamierzasz dużo podróżować z dzieckiem? Zamierzasz używać fotelika w samolocie? A może raczej nie planujesz dalekich wypraw z maluchem? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać fotelik dla Twojego dziecka. Ale oprócz nich musisz zwrócić jeszcze uwagę na aspekt techniczny…

Testy fotelików dziecięcych pomogą Ci wybrać

Zasadniczo kupując fotelik dziecięcy, należy kierować się wynikami testów. Ale uważaj, każda instytucja testuje inaczej. W przeciwieństwie do obowiązkowego badania homologacyjnego dla fotelików dziecięcych, niestety nie ma jednolitej procedury testowania i oceny testów przeprowadzanych przez organizacje konsumenckie lub czasopisma, które zwykle mają wyższe wymagania.

W niektórych przypadkach przeprowadza się tylko tak zwane testy praktyczne, które uwzględniają obsługę fotelików dziecięcych, ale nie zawierają testów zderzeniowych. Różne konfiguracje zderzenia np. prędkość uderzenia, pozycja siedząca lub do spania, jedna lub więcej prób itp. może skutkować różnicami w wynikach dla modelu fotelika dziecięcego.

Szczególnie w przypadku „tanich” fotelików dziecięcych wyniki testów należy zawrzeć w decyzji o zakupie. Chociaż takie foteliki spełniają prawnie określone minimalne wymagania, często wykazują braki w zakresie bezpieczeństwa i obsługi, jeśli chodzi o wyższe wymagania, takie jak w teście ochrony konsumentów ADAC. W pewnych okolicznościach niedrogie, wycofane modele od markowych producentów są lepszym wyborem niż obecne „tanie” foteliki dziecięce. 

Foteliki podwyższające bez oparcia dla pleców/głowy nie zapewniają dobrego prowadzenia pasów. Dodatkowo nie zapewniają ochrony w przypadku zderzenia bocznego, nie przeszłyby testu fotelika dziecięcego ADAC, dlatego nie są testowane.

Trójka chłopców w aucie
fot.unsplash.com

Przetestuj fotelik we własnym samochodzie przed zakupem

Absolutnie konieczne jest przeprowadzenie testu instalacji z dzieckiem i fotelikiem dziecięcym we własnym samochodzie, ponieważ nie każdy fotelik dziecięcy równie dobrze pasuje do każdego pojazdu. Szczególnie w przypadku starszych modeli samochodów długie zapięcia pasów lub niekorzystna wysokość pasa mogą powodować problemy ze stabilnością niektórych fotelików dziecięcych. Należy sprawdzić, czy długość pasa w samochodzie jest wystarczająca, zwłaszcza w przypadku systemów montowanych tyłem do kierunku jazdy. A dokładne zamontowanie fotelika to podstawa i ochrona dla Twojego dziecka. Jeżeli zamierzasz często wybierać się w podróż samochodem ze swoim maluchem, Twój fotelik musi być tak bezpieczny jak łatwy w montażu.

Najlepiej zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie, ponieważ błędy w obsłudze mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami i informacjami zawartymi w instrukcji obsługi fotelika dziecięcego.

Zwróć uwagę na pieczęć homologacji na foteliku dziecięcym

W każdym przypadku nowy fotelik dziecięcy powinien mieć pieczęć testową z aktualną normą testową. Foteliki dziecięce zgodne ze starymi normami ECE-R 44/01 i 44/02 nie mogą być używane od kwietnia 2008 roku. Obecnie równolegle zatwierdzane są następujące trzy normy:

  • Reg. 129 i-Size / EKG ONZ
  • Regulamin EKG ONZ 44/04
  • Regulamin EKG ONZ 44/03

Jeżeli masz ograniczony budżet na zakup fotelika, testy powinny być podstawą Twojego wyboru. Postaraj się znaleźć najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dostępny w Twoim przedziale cenowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here