Skrzydło samolotu na tle gór.
fot.unsplash.com

Chociaż dzieci w wieku poniżej dwóch lat mogą siedzieć w twoich ramionach podczas lotu, zdecydowanie zaleca się używanie zatwierdzonego fotelika samochodowego na wszystkich etapach lotu. Każdy fotelik samochodowy używany w samolocie musi posiadać etykietę zgodności wskazującą datę produkcji i poświadczającą, że spełnia on obowiązujące normy. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, przy zakupie fotelika, jeżeli planujesz używać go również w samolocie.

Fotelik samochodowy zapewnia najlepszą ochronę dziecku i minimalizuje skutki w przypadku nieprzewidzianych turbulencji. Korzystanie ze znanego fotelika samochodowego sprawi również, że Ty i Twoje dziecko będziecie mieli wygodniejszy i przyjemniejszy lot. Latanie z dzieckiem może być przyjemnością, dzięki użyciu fotelika.

Jak korzystać z dziecięcego fotelika samochodowego w samolocie

Jeśli zdecydujesz się użyć fotelika samochodowego podczas lotu powinieneś:

 • dowiedzieć się o zasadach linii lotniczych w tym obszarze;
 • postępować zgodnie z instrukcją montażu producenta;
 • zapiąć pas bezpieczeństwa siedzenia samolotu, przepuszczając go w przewidzianych do tego miejscach w foteliku samochodowym;
 • zadbać o zamocowanie lub przechowywanie pasów, które nie są używane na pokładzie samolotu.

Fotele lotnicze spełniają inne standardy niż fotele samochodowe, więc niektóre zabezpieczenia działają inaczej i nie są instalowane tak samo.

Dziecko patrzące przez okienko w samolocie.
fot.unsplash.com

Foteliki dla dzieci zatwierdzone do użytku na pokładzie samolotu

Foteliki dla dzieci, które mogą być używane w samolotach, muszą spełniać następujące normy:

 • Wasz fotelik posiada certyfikat lotniczy TÜV – certyfikat ten przyznawany jest fotelikom przez organizację TÜV Rheimland. Aby fotelik zdobył taki certyfikat, musi przejść odpowiednie testy. Szerokość fotelika nie może przekraczać 44cm i musi mieć oznaczenie TÜV, FAA lub nalepkę „For Use In Aircraft”.
 • Dana linia lotnicza musi akceptować fotelik samochodowy, który planujesz użyć. Jeśli posiadasz dziecięcy fotelik podróżny, który nie został wymieniony na podanej przez przewoźnika liście, nie ma gwarancji, że możesz go użyć. W samolotach nie możesz korzystać z fotelików dziecięcych, których jedynym systemem mocowania są pasy zapinane na i/lub wokół oparcia fotela. Dziecięcy fotelik musi być przymocowany jedynie pasami bezpieczeństwa.
 • Fotelik musi być w idealnym stanie użytkowym.
 • Musisz znać podane przez producenta warunki użytkowania i zamocowania fotelika w samolocie oraz potrafić samodzielnie zainstalować fotelik na sąsiednim fotelu pasażerskim. 

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój fotelik nadaje się do użytku w samolocie, podpowiadamy. Oto lista fotelików, których na pewno nie możesz używać na pokładzie samolotu:

 • Fotelik podwyższający (dla starszych dzieci, które są zbyt duże, aby używać fotelika samochodowego). Używanie tego typu fotelika na pokładzie samolotu nie jest zatwierdzone, ponieważ urządzenie to jest przeznaczone do użytku z pasem biodrowym i samochodowym pasem naramiennym.
 • Kamizelka lub szelki bezpieczeństwa dla dzieci, nosidełko i inne podobne urządzenia. Używanie tych rzeczy na pokładzie statku powietrznego jako urządzeń przytrzymujących dla dzieci nie jest dopuszczone, ponieważ urządzeń tych nie można używać podczas kołowania, startu, lądowania lub gdy zapali się lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa.
 • „Pas biodrowy” lub „szlufka” przeznaczony dla małych dzieci. Mocuje się go do pasa bezpieczeństwa dla dorosłych, wsuwając pas bezpieczeństwa dla dorosłych przez pętlę naszytą na pas bezpieczeństwa dziecka. Używanie takiego pasa na pokładzie samolotu jako fotelika dziecięcego nie jest zatwierdzone, ponieważ urządzenie to może spowodować obrażenia dziecka w razie wypadku.
Mama z malutkim dzieckiem na kolanach lecąca samolotem.
fot.unsplash.com

Korzystanie z fotelika zwiększa wygodę dziecka w samolocie

Foteliki zwiększają komfort Twojego dziecka podczas lotu. Obok łóżeczka turystycznego, nosidła i wózka, jest to narzędzie, które bardzo przyda nam się w podróży z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że to przewoźnik lotniczy i członkowie załogi decydują, czy zaakceptować tego typu urządzenie. Zawsze skonsultuj się z nimi przed wyjazdem na wycieczkę. Jeżeli planujesz użyć fotelika, pamiętaj, aby nie rezerwować miejsca:

 • w rzędzie przy wyjściach ewakuacyjnych
 • na siedzeniu w pobliżu grodzi wyjścia awaryjnego
 • na siedzeniu przy przejściu
 • w każdym miejscu, w którym mogą stanowić przeszkodę dla innych pasażerów

W podanych powyżej miejscach, nie możesz użyć fotelika samochodowego w samolocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here