Dziecko w wózku spacerowym i pies.
fot.unsplash.com

W następstwie licznych zakupów w oczekiwaniu na przybycie dziecka, wyboru wózka nie należy lekceważyć. Zostanie twoim najlepszym przyjacielem przez najbliższe 2 lata przynajmniej. Dzięki spacerówce możesz iść z dzieckiem, gdzie tylko chcesz. Twoje tempo życia, miejsce, w którym mieszkasz i ulubione zajęcia z pewnością wpłyną na Twój zakup. Wybór spacerówki jest złożonym i jałowym zadaniem. Jest tyle modeli, ile jest potrzeb, a wszystkie mają swoje mocne i słabe strony.

Kryteria wyboru

Zanim zaczniesz zbierać informacje, zadaj sobie pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze:

 • Lekkość: Czy dasz radę wnosić wózek codziennie na 3 piętro?

 • Zwrotność: Czy będziesz robić zakupy w centrach handlowych? Chodzna spacery w ciasnych, zatłoczonych miejscach?

 • W terenie: Czy regularnie biegasz lub spacerujesz po lesie? Lubisz chodzić po śniegu? Czy będziesz musiał codziennie wychodzić z wózkiem, w deszczu czy w słońcu?

 • Kompaktowy: Czy masz mało miejsca na jego przechowywanie? Czy powinna zmieścić do bagażnika małego samochodu? Czy często wyjeżdżasz na wycieczki? Jest kilka sytuacji, w których kompaktowy wózek, taki jak wózek typu parasolka, jest niezbędny.

 • Wielofunkcyjny: Czy chcesz, aby dostosował się do Twojego dorastającego dziecka? Używać go z gondolą lub fotelikiem samochodowym? Myślisz o tym, że wkrótce potem będziesz mieć kolejne dziecko i chciałbyś, aby zmieniło się w podwójny wózek? Wszystko jest możliwe!

 • Cena: Wózki mogą kosztować i mało i bardzo dużoWszystko zależy od Twoich potrzeb i budżetu.

Żaden wózek nie jest doskonały. Ale są takie, które mają więcej zalet w zależności od tego, kim jesteś i stylu życia, jaki będziesz prowadzić ze swoim dzieckiem.

Dziecko w spacerówce.
fot.unsplash.com

3 główne kategorie wózków

Rozpoczynając poszukiwania, zauważysz, że wózki dziecięce są często kategoryzowane, co w pewien sposób odzwierciedla kryteria, na których należy się skupić. Pomagają ci określić, jakiego typu będziesz mamą i jakie będą twoje potrzeby.

Klasyczny wózek

To najprostsze i najtańsze wózki. Wyposażone są w 4 koła, pojedyncze lub podwójne, często plastikowe, a fotelik można łatwo zamontować na ich stelażu. Najlepiej stosować je na równych nawierzchniach lub na spacery po centrach handlowych. Z drugiej strony jest mniej zwrotny, przez co nie jest zalecany dla wielkich sportowców.

Transformowalny wózek

Są idealnymi wózkami do miasta. Idealnie nadają się do przebijania się przez tłum lub między dwoma stołami w restauracji. Ich dużą zwrotność doceniają mieszkańcy miast, którzy często poruszają się pieszo. Tylne koła są większe niż przednie i często mają dętki. Ich zaletą jest wszechstronność, która daje kilka możliwości ustawienia siedziska czy rączki. Jednak po złożeniu są one często mniej kompaktowe, a dotego są droższe.

Wózek terenowy

Te wózki mają zwykle trzy koła o większej średnicy z kołkami i dętką. W ten sposób oferują lepsze wyniki dla entuzjastów biegania lub sportowców pragnących zejść z utartych szlaków. Z drugiej strony są znacznie bardziej masywne i cięższe niż poprzednie dwa.

Wady i zalety kilku popularnych modeli wózków

1. Bugaboo Lynx

Oto „Cadillac” spacerowiczów miejskich. Bugaboo Lynx z łatwością radzi sobie na wszystkich rodzajach nawierzchni, w tym na śniegu, ponieważ ma dwa duże koła z tyłu. Dodatkowo są one wykonane z wytrzymałej pianki, dzięki czemu nie ryzykujesz przebicia. Mniejsze przednie koła mają zawieszenie, aby zapewnić płynną jazdę. Ten „transformowalny” wózek składa się z dwóch zdejmowanych części (stelaż z kołami i siedzisko lub gondola), jest on doceniany np. Przez osoby mieszkające na drugim piętrze. Jest lżejszy i mniej uciążliwy na schodach. W zależności od potrzeb możesz dokupić różnorodne akcesoria, aby dostosować swój wózek. Fotelik samochodowy jest również kompatybilne z Bugaboo Lynx, jednak jest sprzedawany osobno.

Niedogodności

 • Jego główną wadą jest wysoki koszt.

 • Jest mniej popularny w podróżowaniu samochodem, ponieważ nie jest tak kompaktowy jak inne.

2. Elita Baby jogger’s City

W przeciwieństwie do innych wózków terenowych City elite może być używany od narodzin dziecka do momentu, gdy osiągnie nawet 34 kilogramy (waga ta powinna jednak uwzględniać zawartość schowków). 12-calowe koła są pneumatyczne, co ułatwia jazdę po śniegu lub piasku. Przednie koło obraca się, co zapewnia precyzyjną obsługę i może również zablokować się na długich dystansach. Posiada zawieszenie, które zapewnia komfortową jazdę w trudnym terenie. Siedzisko odchyla się do pozycji leżącej. Wózek wyposażony jest w regulowaną kierownicę, kieszenie, kosz pod siedzeniem oraz hamulec postojowy z tyłu. Składa się jednym prostym krokiem.

Niedogodności

 • Jest ciężki w transporcie (11 kilogramów).

 • Kierownica nie jest odwracalna.

 • Jest bardziej masywny niż „klasyczny” lub „transformowalny” wózek.

3. Quinny’s Hubb

HUBB Quinny to elegancki i nowoczesny wózek, który z pewnością przyciągnie uwagę. Pojedynczy przycisk umożliwia rozłożenie i złożenie wózka w kilka sekund, dzięki systemowi hydraulicznemu. W pierwszych miesiącach maluszka możesz używać gondoli lub fotelika samochodowego. Następnie fotel spacerówki, który jest odwracalny (przodem do drogi lub kierowcy) i odchyla się na różnych poziomach, w tym całkowicie na płasko. Idealny na zakupy, kosz na podwozie jest obszerny i łatwo dostępny. Wreszcie, tylne koła są wyposażone w zawieszenia, które pochłaniają wstrząsy na drodze, podczas gdy przednie koło można zablokować, aby dostosować się do każdego rodzaju terenu.

Niedogodności

 • Jego cena jest wysoka.

 • Gondola jest sprzedawana osobno, co zwiększa koszt.

4. „System podróżny” firmy Graco

Oto wózek o najlepszym stosunku jakości do ceny. Przede wszystkim ten „klasyczny” wózek 3w1 czyli sprzedawany od razu z fotelikiem samochodowym. Dzięki temu możesz uniknąć dodatkowych kosztów. Graco „Travel System” jest solidny, posiada 4 podwójne koła, które są nieco większe niż w innych spacerówkach w tej samej klasie. Ta funkcja poprawia manewrowość wózka. Poza tym składa się jedną ręką. Siedzisko odchyla się w kilku pozycjach, aż całkowicie się rozłożysz. Posiada również duży kosz do przechowywania pod siedzeniem. Wreszcie pokochasz jego cenę.

Niedogodności

 • Jego koła są wykonane z tworzywa sztucznego, co umożliwia jazdę głównie po płaskim terenie.

 • Jego koła są bez zawieszenia i nie mogą utrzymać ciężaru drugiego dziecka na stopniu.

 • Kierownica nie jest odwracalna.

 • Jest dość ciężki.

 • Po złożeniu pozostaje obszerny.

5. Wózek Thule

Idealny dla aktywnych rodziców, Thule Chariot ma ogromne, 20-calowe, tylnie koła szprychowe. Jego podwozie jest wykonane z aluminium, dzięki czemu jest lekki i łatwy w manewrowaniu. Wyposażony w plandekę ochronną i moskitierę, został zaprojektowany z myślą o aktywności na świeżym powietrzu. Fotel jest obszerny i wyściełany. Zimą koła można zastąpić nartami do wędrówek, latem zamienia się w przyczepkę rowerową. Dostępnych jest wiele akcesoriów, ale sprzedawanych osobno, między innymi rozszerzenie dla noworodka.

Wózek spacerowy Thule na śniegu
fot.unsplash.com

Niedogodności:

 • Ten wózek nie jest przeznaczony do użytku w pomieszczeniach, na przykład w sklepie spożywczym.

 • Wszystkie akcesoria są sprzedawane osobno, co znacznie podnosi koszt wózka.

Podsumowując, są wózki na każdy gust i na każdą kieszeń. Jeśli wózek nie spełnia wszystkich Twoich potrzeb, może być konieczne połączenie go z nosidełkiem. Pamiętaj, aby trzymać się swojego budżetu i stylu życia. Dobry wózek to taki, dzięki któremu wyjście na spacer to przyjemność, a nie walka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here