Paszport na tle mapy
fot.unsplash.com

Wybierając się w pierwszą podróż z dzieckiem, musisz zadbać o dokument tożsamości dla swojego brzdąca. W zależności czy jest to podróż w strefie Schengen czy poza jej granicami, będziesz potrzebował paszportu dla Swojego dziecka lub tylko dowód osobisty. Oprócz tego przyda Ci się karta EKUZ. 

Jeżeli swoją podróż planujesz w Europie, po prostu musisz wyrobić dowód osobisty dla swojego dziecka. Natomiast w przypadku dalszych podróży konieczny jest już paszport. Zdjęcie do dowodu lub paszportu możesz wykonać samodzielnie kładąc dziecko na plecach i ustawiając się na górze, aby zrobić zdjęcie od przodu. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z oficjalnymi instrukcjami, aby Twoje zdjęcia zostały zaakceptowane. Oczywiście możesz również zwrócić się do profesjonalnego fotografa, aby zrobić zdjęcia do dokumentów. W razie potrzeby wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych. My tutaj opisujemy w skrócie najważniejsze informacje:

Dowód tożsamości dla Twojego dziecka 

Jest to dokument obowiązkowy, gdy podróżujesz do jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub strefy Schengen. Dowód nie nie jest wydawany od razu, więc pamiętaj, aby złożyć wniosek odpowiednio wcześnie (co najmniej 3 tygodnie przed wyjazdem).

Paszport dla Twojego dziecka 

Paszport jest obowiązkowy, jeśli podróżujesz poza wyżej wymienione kraje. Pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić dokumenty wymagane przez kraj docelowy. Możesz to zrobić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Koszt paszportu dla dzieci do lat 5 to 30 zł, a  w wieku 5-13 lat to 60 zł. Jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny wówczas zapłacisz odpowiednio 30 i 15 zł. Wyrobienie paszportu trwa około 30 dni.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) 

To karta, która przyda się zarówno Twoim dzieciom, jak i Tobie, ponieważ pozwala na skorzystanie z kosztów leczenia bez konieczności zapłaty. Karta obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. Na dalsze podróże musisz wykupić ubezpieczenie zdrowotne. 

Paszport, aparat i inne przedmioty na mapie świata
fot.unsplash.com

Ubezpieczenie podróżne

Niezależnie od rodzaju wyjazdu i celu podróży, zajęć powinnieneś wykupić ubezpieczenie podróżne dla Twojej rodziny. Nie tylko zapewni Ci to ochronę w razie wypadku, ale również spokój. Twoje ubezpieczenie podróżne powinno obejmować przynajmniej trzy główne obszary: koszty leczenia, assistance (pomoc) oraz odpowiedzialność cywilną.

Koszty medyczne 

Ubezpieczenie od chorób i wypadków, których nie da się przewidzieć. Za granicą dobra opieka medyczna jest nie tylko płatna, ale w niektórych krajach jest też bardzo droga. Dobre ubezpieczenie podróżne powinno zapewniać dostęp do struktur i opieki zdrowotnej oraz pokrywać odpowiednie koszty. Niezależnie od celu podróży, zawsze miej przy sobie kartę zdrowia swoich dzieci. Przed wyjazdem upewnij się również, że ich szczepionki są aktualne

Assistance

W przypadku poważnego problemu zdrowotnego w niektórych regionach świata nie jest możliwy dostęp do struktur medycznych na poziomie porównywalnym z europejskimi systemami opieki zdrowotnej. W takim przypadku najlepszym sposobem na leczenie jest przeniesienie lub repatriacja. Pomoc zawarta w ubezpieczeniu podróżnym zwykle nie obejmuje tylko transferu medycznego lub repatriacji. Często zdarzają się usługi, które gwarantują obecność bliskiej osoby w przypadku pobytu w szpitalu za granicą, wydatków wynikających z wcześniejszego powrotu, kosztów badań, pomocy prawnej i innych zagrożeń.

Odpowiedzialność cywilna

Mogą wystąpić wypadki skutkujące obrażeniami ciała lub szkodami materialnymi, a rachunek za naprawę może być bardzo wysoki. Jeśli nie możesz sobie poradzić z danym problemem, to z kolei może cię doprowadzić do więzienia i kłopotów prawnych. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni Cię przed takimi zdarzeniami i pokryje koszty wyrządzonych szkód.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here