Ziemia/nawóz na łopatce
fot.unsplash.com

Kompost czy wapno do karmienia ogrodu lub grządki warzywnej? Nawozy naturalne dobieraj zgodnie z ich właściwościami i potrzebami gleby. Jeżeli nie wiesz dokładnie do czego i jaki nawóz wybrać, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Nawóz dostarcza brakujące składniki odżywcze do grządki warzywnej i gleby ogrodowej. Niektóre nawozy są bardziej odżywcze, inne są bardziej przyjazne dla środowiska. Ideałem jest, aby nawozy były naturalne i jednocześnie bardzo dobrej jakości. Trzy podstawowe elementy dla ogrodu to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Przed dokonaniem wyboru właściwego nawozu, ideałem jest poznanie właściwości gleby i potrzeb roślin, które chcesz uprawiać.

Nawozy naturalne

Nawozy naturalne są najczęściej organiczne (z roślin lub zwierząt), rzadziej ze skał (np. wapień czy bazalt). Zaletą naturalnych nawozów jest to, że nie są bezpośrednio przyswajalne: odżywiają lub poprawiają glebę, która z kolei odżywia rośliny. Działanie bakterii glebowych powoduje stopniowe uwalnianie składników pokarmowych, co pozwala roślinom długo je wchłaniać.

Mimo że nawozy te są naturalne, należy ich używać oszczędnie. Szanujemy dawki pod groźbą uszkodzenia upraw. Są też takie rośliny, których lepiej dodatkowo nie nawozić, a jest to roszponka, czosnek, szalotka czy cebula.

Kobieta pracująca w swoim ogrodzie
fot.unsplash.com

Podstawowe nawozy naturalne

Kompost 

Jest najlepszym nawozem organicznym. Powstaje z odpadów ogrodowych i/lub kuchennych. Aby odnieść sukces, dbamy o równowagę między zielonymi i brązowymi materiałami. Kompost dostarcza na plantacje wielu składników odżywczych. Poprawia również właściwości gleby i nadaje jej strukturę. Odżywiona gleba jest lekka i lepiej zatrzymuje wodę oraz składniki odżywcze. 

Obornik 

To mieszanina odchodów zwierzęcych i ściółki (słoma, trociny itp.). Jest zarówno nawozem, jak i poprawką: poprawia właściwości biologiczne, fizyczne i chemiczne gleby. Podobnie jak kompost, obornik stopniowo redystrybuuje składniki odżywcze. Jego bogactwo zależy od pochodzenia (królik, drób, wieprzowina, wołowina, koń itp.). Przed użyciem mieszanina musiała zacząć się rozkładać, zwłaszcza jeśli jest zakopana. Pamiętaj, aby kupować obornik pochodzący od rolnika ekologicznego niż odwodniony obornik sprzedawany w handlu.

Nawóz wapniowy

Jest to nawóz, który składa się wapienia,  pierwiastków wapniowo-magnezowych lub siarczanowo-wapniowo-magnezowych. Używa się go, aby zmniejszyć kwasowość gleby i zrekompensować utratę wapnia i magnezu. Pamiętaj, aby unikać czystego wapna, które jest zbyt agresywne. Wapnowanie pobudza aktywność biologiczną i ułatwia przyswajalność składników pokarmowych.

Unikaj nawozów chemicznych

W rolnictwie ekologicznym zabronione są syntetyczne nawozy chemiczne lub mineralne. Pochodzą z nieodnawialnych zasobów i generują dużo gazów cieplarnianych. Ich produkcja może spowodować zanieczyszczenie gleby metalami ciężkimi, jak ma to miejsce w przypadku niektórych nawozów fosforowych. Na poletku warzywnym i w ogrodzie nawozy chemiczne są mniej przydatne niż nawozy naturalne:

  • Są bezpośrednio przyswajane przez korzenie roślin: po zastosowaniu rośliny otrzymują „zastrzyk”, ale efekty szybko mijają. W końcu nie poprawiają jakości gleby.
  • Jeśli zaraz po użyciu pada, nawozy są zmywane przez deszcze. Następnie zakłócają naturalną równowagę. Na przykład zbyt duża ilość azotanów i fosforu w wodzie powoduje zakwity glonów wodnych. 

Nawozy chemiczne stosowane zbyt często w uprawach stwarzają również inne problemy:

  • życie gleby słabnie
  • dżdżownice znikają
  • struktura ziemi zmienia się
  • rośliny są coraz mniej odporne

Dlatego za wszelką cenę musimy unikać nawozów chemicznych i sięgać po nawozy naturalne lub metody ekologiczne. Najprostszym sposobem nawożenia własnego ogrodu, jest stworzenie własnego kompostownika. Nie tylko jest to ekologiczne, pozwala Ci w łatwy sposób pozbyć się np. skoszonej trawy, to jeszcze jest tanie. Kompostownik zbudujesz raz i będziesz z niego korzystał przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here