Dziewczyna trzymająca garść borówek.
fot.unsplash.com

Maliny, jeżyny, czarne porzeczki i jagody to radość dobrych ogrodników. O ile dobrze wybierzesz odmiany i zapewnisz im szczególną opiekę, będziesz cieszył się pysznymi, soczystymi owocami. Drzewa i krzewy owocowe są najbardziej pożądanymi roślinami w naszych ogrodach. Dowiedz się, jak o nie dbać.

Dlaczego sadzić krzewy owocowe już teraz

Wiosną wybór krzewów owocowych jest największy. Rośliny są dostępne w doniczkach, co pozwala na ich skuteczne sadzenie poza tradycyjnym sezonem jesiennym. Co więcej, będziesz miał wiele korzyści z posadzenia swoich krzewów już teraz, ponieważ wraz z globalnym ociepleniem ziemia jest często lepiej podlewać wiosną. A w glebie, która szybko się nagrzewa, korzenie czekające tylko na rozprzestrzenienie zapewnią dobry wzrost roślin. Oznacza to, że przy dobrej pogodzie zbierzesz pierwsze jagody jeszcze w tym roku, a od przyszłego roku docenisz wzrost produkcji. 

Jakie jest najlepsze miejsce  w ogrodzie? 

Agrest, czarna porzeczka i borówka zadowolą się jasnym położeniem bez palącego słońca. Natomiast czerwona porzeczka i jeżyna wymagają kilku godzin pełnego słońca każdego dnia. Dla malin idealne jest miejsce nasłonecznione o poranku i półcieniste po południu. Aby rosnąć, kwitnąć, a następnie przynosić owoce, krzewy nie zapuszczają korzeni na tych samych ziemiach. Tak więc malina lubi wapienie. Podobnie jak czarna porzeczka, która również boi się piaszczystych lub zbyt gliniastych gleb. Jagody lubią wrzos i torf. Czerwona porzeczka natomiast preferuje głębokie gleby. Jeżyna wykorzystuje nawet gliniastą ziemię. Aby zaoszczędzić miejsce i ułatwić zbiory, szturchaj jeżyny i maliny wzdłuż ogrodzenia lub na żelaznych drutach rozciągniętych między palikami. Uwzględnij w kwitnącym żywopłocie czerwoną i czarną porzeczkę. Będą również świetnie wyglądać w rzędzie Twojego ogródka warzywnego

Malina
fot.unsplash.com

Jak wybrać smaczną odmianę? 

Uważnie czytaj etykiety, opisy w katalogach lub na stronach internetowych sprzedawcy. Jeśli jest określony jako „dobry do zamrażanie”, „doskonały do ​​ciast i dżemów” lub „zrównoważony smak”, to dlatego, że jest to owoc bez większego zainteresowania smakiem. Z drugiej strony słowa „soczysty”, „bardzo pachnący”, „dobra jakość aromatyczna” powinny skierować Cię na właściwy trop. Wśród naszych bestsellerów znajdują się: różowa porzeczka Gloire des Sablons, malina żółta Fallgold, agrest żółty Invicta, czarna porzeczka bordowa czy jeżyna późna Thornfree. 

Jakie krzewy owocowe posadzić w doniczkach lub na balkonie? 

Agrest i czarna porzeczka na łodydze (od 1,20 m do 1,50 m wysokości) doskonale nadają się do uprawy w doniczkach lub kadziach. Pod warunkiem, że balkon lub taras nie jest wietrzny. Również jagody i borówki sprawdzą się w doniczkach na patio lub na tarasie. Borówka wymaga wrzosowej gleby i podlewania wodą deszczową ale nie wapiennej. 

Jak zasadzić krzewy owocowe? 

Zacznij od ręcznego odchwaszczania. Nie pożałujesz, bo te, którym uda się zwinąć u podnóża krzewów, są bardzo trudne do usunięcia. Zrób otwór do sadzenia trzykrotnie większy niż objętość doniczki. Zaopatrz się w nawóz organiczny, taki jak rozłożony obornik lub domowy kompost. Czerwone i czarne porzeczki należy zakopać głębiej niż w pierwotnej doniczce. Natomiast maliny nie potrzebują być wsadzone aż tak głęboko. Przykryj podstawę łodyg maliny 1 cm ziemi, nie więcej.

Krzew borówek
fot.unsplash.com

Jakie krzewy z pewnością dadzą owoce tego lata? 

We wrześniu pierwsze owoce wydadzą tak zwane wschodzące odmiany malin. Na pozostałe trzeba będzie poczekać do następnego lata. Czerwone i czarne porzeczki, z pięknymi gałęziami, zaczną owocować w lipcu. Pod koniec lata pojawią się jeżyny (od początku sierpnia do połowy września) i borówki (od końca lipca do początku września). 

Jak zwiększyć produkcję? 

Ideałem jest, aby Twoje młode rośliny nie skończyły się w pierwszym roku. Lepiej je przycinać, aby stymulować tworzenie owocujących gałęzi. Na przykład im bardziej odmłodzisz czarną porzeczkę, odcinając jej trzyletnie gałęzie, tym więcej będzie produkować. Ale uważaj z przycinaniem. Np. w  jeżynach bezkolcowych owocują zawsze gałęzie z poprzedniego roku. Pod koniec lata użyj nawozu. Unikaj stosowania nawozu azotowego na wiosnę w przypadku czarnej porzeczki pod groźbą posiadania tylko liści. Nie zostawiaj ziemi nagiej, przykryj ją odpowiednią ściółką, taką jak suche odpady po koszeniu. Wreszcie, podlewaj swoje krzewy w krytycznym okresie, kiedy zaczynają powstawać owoce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here