Dziewczyna z długimi jasnymi, kręconymi włosami
fot.unsplash.com

Wszystkie włosy są porowate, ale na przykład włosy kręcone są naturalnie bardziej porowate niż włosy gładkie. Znajomość stopnia porowatości pozwoli Ci zrozumieć, w jaki sposób Twoje włosy wchłaniają nawilżające i natłuszczające substancje (odżywki) z różnych produktów pielęgnacyjnych. Dzięki tej wiedzy Twoja pielęgnacja będzie bardziej skuteczna.

Jak ocenić porowatość włosów?

Porowatość to  większa lub mniejsza zdolnością włosa do przepuszczania wody przez włókna. Wyróżniamy włosy wysoko-, średnio-, i nisko porowate. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są Twoje włosy, przeprowadź prosty eksperyment. Aby nie zafałszować wyników, zrób to na świeżo umytych i wysuszonych na powietrzu włosach. Nie wykonuj tych eksperymentu, gdy właśnie suszysz włosy suszarką do włosów, ponieważ suszarka powoduje puchnięcie łusek i porowatość.

Test na szklankę wody

Wytnij kilka pasm włosów na różnych częściach głowy (przód, brzegi, góra, tył) lub zbierz trochę na grzebieniu, który umieścisz w szklance wody. Obserwuj ich reakcję:

  • włosy szybko toną (w mniej niż jedną lub 2 minuty), oznacza to, że włosy są bardzo porowate,
  • jeśli wymaga to czasu to Twoje włosy są średnio porowate
  • Twoje włosy pływają, to są słabo porowate.

Jeśli płyną tylko niektóre pasma, oznacza to, że tylko niektóre części włosów są porowate, co jest dość powszechne. Aby lepiej zidentyfikować obszary porowatości, umieść włosy w różnych miseczkach, aby obserwować ich zachowanie.

Dziewczyna machająca długimi, rudymi, włosami
fot.unsplash.com

Test dotykowy

Pamiętaj, że ten test jest mniej dokładny i grozi uszkodzeniem włosów. Przeciągnij palcami (wskazującym i kciukiem) pasmo włosów, od końca włosów do nasady.

  • Twoje palce nie ślizgają się łatwo i czujesz dysharmonię i nierówności, to Twoje włosy są porowate.
  • Jeśli twoje palce będą się przesuwać bardzo łatwo i szybko, poczujesz, że włosy są gładkie. Masz niską porowatość.
  • Jeśli twoje palce łatwo się ślizgają, nawet jeśli twoje włosy nie są zbyt gładkie, masz średnią porowatość. 

Jakie zabiegi wybrać w zależności od stopnia porowatości włosów?

Włosy wysoko porowate 

Mają łuskę potarganą i otwartą, więc takie włosy szybko wchłaniają wilgoć, ale równie szybko ją tracą. Do wzmocnienia tych włosów od wewnątrz zaleca się stosowanie białek, których wewnętrzna struktura jest często uszkodzona (toczy się jednak debata na temat rzeczywistej zdolności białek do penetracji łodygi włosa, a tym samym wzmocnienia). Włosy wysoko porowate wymagają również pielęgnacji nawilżającej opartej na lipidach (naturalne emolienty, takie jak oleje pokrywające ich włókno). Musisz zachować odpowiednią równowagę między lipidami i białkami, aby zapobiec łamaniu się włosów. Stosunkowo suche, porowate włosy, pozbawione wewnętrznego nawilżenia, z pewnością puszą się w deszczową pogodę.

Mając włosy wysoko porowate unikaj także produktów o zbyt wysokim ph, takich jak soda oczyszczona, której niektórzy ludzie używają do mycia włosów. Bardziej kwaśne pH pomaga domknąć łuski, a jest to np. ocet jabłkowy, który ma pH 3.

Na koniec przetestuj hennę (neutralną, jeśli nie chcesz farbować włosów) lub zabiegi na bazie glinki, a następnie nawilżające odżywki, które również pomagają w wygładzeniu i pokryciu łodygi włosa, zmniejszając jego porowatość.

Włosy nisko porowate 

Są to włosy z bardziej zamkniętymi łuskami. Wolniej wchłaniają i uwalniają wodę. Są to zatem włosy, które dość dobrze zachowują nawilżenie. Druga strona medalu: powierzchnia włosów jest dość szczelna, więc szybko może dojść do gromadzenia się produktów. Przy tym typie włosów konieczne jest stosowanie lekkich kosmetyków. Nadmiar środków kondycjonujących lub stylizujących może osłabiać włosy, pozbawiając je witalności i sprężystości. Włosy cienkie, o niskiej porowatości, tolerują łatwo spłukiwane proteiny, takie jak aminokwasy. Grube włosy, o niskiej porowatości, generalnie nie tolerują dobrze białka. Mogą docenić płukanie gorącą wodą, które otwiera ich skórki i ułatwia pracę z produktami do stylizacji. Możesz również opcjonalnie obejść się bez odżywki i zadowolić się kremem nawilżającym bez spłukiwania i dobrym lakierem, aby utrzymać loki bez puszenia się.

Blondynka machająca włosami na czarnym tle
fot.unsplash.com

Kluczem do zarządzania porowatością włosów jest sposób nakładania produktów na mokre, czyste włosy. Dlatego na najbardziej porowate włosy (które szybko wchłaniają produkty i nasycają się) nie jest wskazane nakładanie produktów na bazie silikonu lub ciężkich olejów roślinnych, gdy są mokre (ryzyko szybkiego obciążenia zamiast bycia elastycznymi i nawilżonymi po wyschnięciu). Zwróć uwagę, że łagodny szampon bez siarczanów nadaje się do każdego rodzaju włosów, niezależnie od ich porowatości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here