chłopak z folią na twarzy na kolorowym tle
fot.unsplash.com

Zmęczenie, stres, napięcie mięśni, co druga osoba cierpi na częste bóle głowy. Zamiast uciekać się do środków przeciwbólowych, istnieją naturalne rozwiązania łagodzące bóle głowy i zapobiegające nawrotom. Oto 6 naturalnych sposobów.

Zamiast łykać tabletki ze zbyt wieloma skutkami ubocznymi, skorzystaj z leczniczych właściwości natury i stosuj naturalne środki:

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy, dzięki dużej zawartości fosforu, wapnia, magnezu, siarki, a zwłaszcza potasu, ma wiele interesujących właściwości dla naszego zdrowia. Ale to, co nas szczególnie interesuje, to jego działanie przeciwbólowe i łagodzenie migreny. Możesz go stosować na dwa sposoby: 

  • Inhalacja: wlać 3 łyżki octu jabłkowego do miski gorącej i wdychać opary przez 5 do 10 minut, umieszczając głowę pod ściereczką, nad miską. 
  • Kompres: wlej 10ml octu jabłkowego do miski z wrzącą wodą. Pozostaw do ostygnięcia. Namocz okłady, które następnie nałóż na czoło i skronie na około dwadzieścia minut.

Kompres z olejku miętowego

Bóle głowy są zwykle spowodowane stresem lub niepokojem. W chwilach przepracowania (psychicznego lub fizycznego) pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką butelkę olejku z mięty pieprzowej, który zarówno pobudzi krążenie krwi, jak i złagodzi napięcie czaszkowe. Przepis domowy: zwilżyć kompres i namoczyć go 5 kroplami olejku z mięty pieprzowej. Nakładaj na kark na około dziesięć minut. Powtarzaj regularnie przez 2 godziny (lub do ustąpienia objawów).

Wywar z imbiru

Niektóre enzymy imbiru działają tak samo jak aspiryna na prostaglandyny (cząsteczki biorące udział w zaburzeniach krążenia związanych z migrenami). Domowy przepis: w misce pokrój trzy cienkie plasterki świeżego imbiru. Napełnij miskę gorącą wodą i przykryj. Odstaw na 30 minut. Usuń imbir i wypij. Jeśli nie masz świeżego imbiru, zastąpi go pół łyżeczki sproszkowanego imbiru rozcieńczonego w 150ml gorącej wody plus łyżeczkę miodu.

Pieprz cayenne w nozdrzach 

Pieprz Cayenne jest najbardziej znana w kuchni, dzięki zawartej w nim kapsainie. Dzięki temu składnikowi ma działanie przeciwbólowe na migreny i półpasiec. Oczywiście, jeśli często masz bóle głowy, możesz dodać trochę do swoich posiłków. Ale w sytuacji kryzysowej oto, co należy zrobić:

Domowy przepis: łyżeczkę pieprzu cayenne rozcieńcz w szklance letniej wody. Dobrze wymieszaj, aby chili nie pozostało na dnie szklanki i zanurz w tym roztworze waciki, upewniając się, że są dobrze przykryte pieprzem i umieść je w nozdrzach, aż poczujesz. Nie jest to zbyt przyjemny środek, ale pomaga zlikwidować bóle głowy.

Dziewczyna trzymająca się za głowę z bólu
fot.unsplash.com

Masaż olejkiem lawendowym

Znana ze swojej relaksującej mocy, lawenda lekarska ma również właściwości przeciwbólowe. Aby złagodzić bóle głowy i przyspieszyć zasypianie, w masażu okrężnym skroni nałóż mieszaninę oleju roślinnego (oliwka, migdał, argan) i kilka kropli olejku eterycznego z lawendy lekarskiej. Możesz także wziąć kąpiel parową: zagotować 1 litr wody, a następnie dodać od 2 do 4 kropli olejku eterycznego z lawendy lekarskiej. Wlej wszystko do dużej miski, przykryj głowę szmatką i wdychaj opary przez kilka minut.

Krioterapia

Krioterapia to zabieg wykorzystujący zimno. W przypadku przeszywających bólów zlokalizowanych na czole lub skroniach, należy natrzeć bolesne miejsce kostkami lodu owiniętymi w szmatkę. Kostek lodu nie należy nakładać bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować jej poparzenie. Zimno powoduje zwężenie naczyń krwionośnych (skurcz naczyń krwionośnych), a tym samym łagodzi ból głowy. Możesz również przez minutę spuścić strumień bardzo chłodnej wody na twarz i nalegać na czoło i skronie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here