dziewczyna w łóżka nie mogąca zasnąć
fot.unsplash.com

Aby zachować dobre zdrowie, ludzie potrzebują dobrego snu. Sen jest niezbędny dla organizmu, ponieważ pozwala organizmowi na regenerację, a mózg może rejestrować niezbędne informacje. Od czasu do czasu każdy może doświadczyć zaburzeń snu. Ten brak snu ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego. Dlatego zaleca się leczenie bezsenności, jeśli pojawia się zbyt często.

Znaczenie dobrego snu

Ten sen, który, jak dobrze nakręcony zegar, warunkuje naszą sylwetkę i nastrój, może czasami powodować osłabienie. Niepokój spowodowany złym snem to źródło wielu udręk. Bo jeśli fakt spędzenia kilku bezsennych nocy nie jest niepokojącym problemem, to chroniczny brak snu może zaburzyć wszystkie codzienne czynności. Trudności w pracy (absencja, brak wydajności), codzienne wypadki spowodowane brakiem czujności, zmęczenie, a nawet wypadki drogowe mogą być spowodowane brakiem snu. Zaburzenia snu są liczne, ale najczęstszą jest bezsenność. Oto kilka wskazówek, jak walczyć z zaburzeniami snu. 

Jak zapobiegać zaburzeniom snu – metody behawioralne

Aby czerpać korzyści z spokojnego snu, przed pójściem spać zaleca się przestrzeganie kilku wskazówek.

  • Należy unikać przyjmowania wszelkiego rodzaju używek, również takich jak coca-cola, herbata, kawa czy witamina C.
  • Należy wieczorem jeść lekko i nie pić alkoholu.
  • Zawodnicy nie powinni już trenować po godzinie 19:00, co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Jednak według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii wykazano, że dorośli w wieku od 50 do 76 lat z umiarkowaną bezsennością mogą czerpać korzyści z spokojnego snu dzięki regularnym ćwiczeniom ze średnią intensywnością. Osoby aktywne mogły więc spać dwa razy szybciej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia i spały godzinę dłużej w ciągu nocy.
  • Należy natychmiast zasnąć, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki zmęczenia.
  • Zdecyduj się na relaksujące zajęcia, takie jak muzyka lub czytanie przed snem. 
  • Sprawdź wentylację swojego pokoju. Aby zapewnić dobrą jakość snu, temperatura powinna wynosić około 18–20 ° C.
Para śpiąca w łóżku
fot.unsplash.com

Jakie są możliwe sposoby leczenia zaburzeń snu?

Tradycyjne leki 

Jeśli pomimo środków zapobiegawczych i zaleceń behawioralnych bezsenność utrzymuje się, lekarz może po zbadaniu i przesłuchaniu przepisać leki. Leki te, zwane  pigułkami nasennymi, można stosować krótkoterminowo w celu wyzdrowienia ze zmęczenia (maksymalnie przez 4 tygodnie), ponieważ  nie leczą bezsenności i nie eliminują przyczyny. Działają spowalniając aktywność mózgu, umożliwiając zasypianie i po miesiącu stosowania często tracą całą swoją skuteczność.

Suplementy diety do spania

Kiedy tabletki nasenne są przeciwwskazane, istnieją również rozwiązania na bazie melatoniny, które są szczególnie skuteczne w przypadku trudności z zasypianiem. Melatonina nazywana jest hormonem snu, ponieważ jest naturalnie wytwarzana przez organizm, gdy nie jest już wystawiona na działanie światła, i mówi mózgowi, że nadszedł czas, aby zasnąć. 

Melatonina, czyli hormon snu, odgrywa ważną rolę podczas snu. Jej stężenie wzrasta wraz z zapadnięciem nocy, osiąga szczyt między 2 a 4 rano, a następnie spada aż do świtu. Poprzez melatoninę szyszynka informuje mózg o względnym czasie trwania godzin ciemności i światła w ciągu 24 godzin (cykl dzienny), ale także przez cały rok (cykl sezonowy). Wydzielając melatoninę, szyszynka „mówi” mózgowi, że jest ciemno i że jest to dobry czas na sen. Zatem leki te naśladują działanie melatoniny na jej receptory i ułatwiają sen bez modyfikowania jej architektury.

Homeopatia

Homeopatia jest również bardzo dobrym sposobem leczenia bezsenności. Jest to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej. W skład leków homeopatycznych wchodzą nie tylko zioła, ale także substancje pochodzenia odzwierzęcego, minerały, pierwiastki a nawet trucizny, które tracą swoje właściwości dzięki bardzo dużemu rozcieńczeniu.

Aromaterapia

Należy pamiętać, że większość olejków eterycznych jest zarezerwowana dla dorosłych i nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Olejki eteryczne, które wspomagają sen to:

  • Olejek eteryczny z lawendy, który jest silnie przeciwskurczowy i uspokajający. Promuje szybszy i bardziej spokojny sen. Stosuje się go w masażu rozcieńczonym w oleju roślinnym na wewnętrzną stronę nadgarstków, na splot słoneczny lub wzdłuż kręgosłupa. Najlepiej na 30 minut przed snem. Możesz dodać kilka kropel do żelu pod prysznic, do kąpieli wieczorem lub na poszewkę,
  • Olejek z drzewa różanego o relaksującym zapachu,
  • Olejki eteryczny z majeranku w masażu rozcieńczonym w oleju roślinnym,
  • Olejek z kminku do zażywania ze względu na spadek cukru wieczorem przed snem.

Aromaterapia stosowana jest również w leczeniu stanów lękowych, które również mogą być przyczyną bezsenności.

Dziewczyna śpiąca w łóżku a obok niej laptopp
fot.unsplash.com

Sen jest niezbędny dla każdego człowieka. Sen to nie tylko sposób na naładowanie baterii na cały dzień. Bierze również udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Podczas zasypiania mięśnie nabierają energii, a mózg przechowuje ważne dane. W czasie odpoczynku organizm wydziela również hormony wzrostu. Dlatego zaburzenia snu mają czasem poważne konsekwencje i nie należy ich lekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here