Nóżka dziecka z dwoma kolorowymi plastrami.
fot.unsplash.com

Kto nie uderzył w stolik do kawy ani nie zranił małego palca u nogi, waląc w róg drzwi? Rezultatem jest siniak, który czasami jest bardzo bolesny lub dochodzi nawet do rozcięcia skóry i krwawienia. Dzieci, dużo częściej niż dorośli, miewają drobne wypadki. Podpowiadamy więc jak radzić sobie z siniakami i zadrapaniami.

Jak leczyć uderzenia, guzy i siniaki? 

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to przyłożyć coś chłodnego. Zimna łyżka, kostki lodu zawinięte w szmatkę lub, po prostu, szmatka nasączoną zimną wodą (którą będziesz następnie zmieniać co 30 sekund) . Zimno powoduje kurczenie się naczyń, a tym samym zapobiega dyfuzji krwi, zmniejszając w ten sposób wielkość guza. Ma również działanie przeciwbólowe. Możesz również zastosować krem lub żel przeciwzapalny, który uśmierzy najcięższe bóle i ograniczy powstawanie obrzęków. Pamiętaj, że ważne jest, aby nie masować guza ani siniaka, gdyż ryzykujesz nasilenie.

Uważaj na balsamy kamforowe! Często stosowane środki lecznicze, kamfora i balsamy mentolowe mogą powodować skutki uboczne, w tym drgawki, jeśli zawartość substancji czynnej jest zbyt wysoka, zwłaszcza u małych dzieci. Lepiej je kupować w aptekach, żeby mieć pewność, że przepisy są przestrzegane.

mama naklejająca plaster na kolano
fot.unsplash.com

Jak leczyć rany

Zacznij od wywierania nacisku

Zatrzymaj krwawienie stosując mocny nacisk na zraniony obszar gazikiem lub czystą szmatką przez pięć minut. Jeśli krwawienie nie ustąpi pomimo ucisku, skontaktuj się z pediatrą.

Oczyść ranę

Po opanowaniu krwawienia oczyść ranę. Umieść zraniony obszar pod chłodną lub letnią wodą na kilka minut, aby usunąć drobne zanieczyszczenia. Unikaj zbyt mocnego pocierania i nie używaj jodu, alkoholu ani środków antyseptycznych na otwarte rany, ponieważ będzie to nieprzyjemne dla dziecka. Ból można opanować, podając doustnie paracetamol lub Ibuprofen. Unikaj aspiryny, ponieważ może ona między innymi wywołać krwawienie.

Zastosuj maść z antybiotykiem

Po oczyszczeniu zranionego miejsca nałóż maść z antybiotykiem i przykryj ją nieprzylepnym bandażem. Zmieniaj bandaż codziennie lub gdy ulegnie zabrudzeniu lub zamoczeniu. Kiedy wygląda na to, że obszar goi się dobrze, zdejmij bandaż i pozostaw ranę otwartą. Jeśli u Twojego dziecka wystąpi gorączka lub jeśli obszar urazu jest czerwony lub wycieka, skontaktuj się z lekarzem. Te objawy mogą wskazywać na infekcję i może wymagać leczenia antybiotykami.

Kiedy udać się do lekarza

Ważne jest, aby rodzice i inni opiekunowie wiedzieli, nie tylko jak leczyć drobne urazy skóry, ale również kiedy szukać porady lekarskiej . Rany wymagające pomocy medycznej to:

  • te, które nieustannie krwawią,
  • duże lub głębokie rany,
  • urazy spowodowane przez potencjalnie skażone przedmioty, takie jak gwoździe.

Jeżeli chodzi o guzy i siniaki to krwiaki o średnicy powyżej 5 cm, bardzo czerwone, zlokalizowane w pobliżu oka lub ucha lub powodujące mrowienie, powinny skłaniać  Cię do konsultacji z lekarzem. Jeśli dziecko uderzyło się w głowę co  spowodowało wymioty lub nudności, silne bóle głowy lub utratę krwi z uszu, należy pilnie skonsultować się z lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here