Kolorowe lakiery do paznokci
fot.unsplash.com

Czy wiesz, że do produkcji większości lakierów do paznokci stosuje się chemiczne składniki, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia? Najbardziej toksyczne i najczęściej spotykane w składach lakierów do paznokci są formaldehyd, ksylen i toluen. Ale niebezpiecznych składników w lakierach do paznokci może być o wiele więcej.

Szkodliwe działanie lakieru na nasze paznokcie

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że lakiery zawierają szkodliwe dla paznokci i skóry chemikalia. Ale nie tylko. Regularne stosowanie lakieru naraża nas m.in. na reakcje alergiczne czy problemy z oddychaniem. Nie jest to już tylko kwestia piękna. Chemikalia zawarte w lakierach do paznokci mogą poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie!

 Toksyczne środki stosowane w lakierach 

Poniżej przedstawiamy listę chemikaliów stosowanych w lakierach oraz ich działanie na skórę, paznokcie i całe ciało.

Toluen lub metylobenzen

Jest to bezbarwny, nierozpuszczalny w wodzie węglowodór. Miesza się z rozpuszczalnikami organicznymi (aceton, chloroform, etanol) i rozpuszcza oleje, tłuszcze i żywice. Służy do spulchniania lakierów, a tym samym ułatwia ich aplikację. Niestety, okazuje się, że jest on odpowiedzialny za problemy, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości i pamięci . Mówi się, że jest „euforyczny” ze względu na charakterystyczny zapach, który dobrze znamy przy nakładaniu lakieru. Niektórzy ludzie będą mieli kaszel, gorączkę, a nawet duszność. Środek ten może też wywołać halucynacje, zawroty głowy, osłabienie mięśni, bezsenność, splątanie psychiczne, zaburzenia koordynacji i podrażnienie. W mniej poważnych przypadkach odpowiada za zażółcenie paznokcia, dlatego ważne jest, aby go usunąć, gdy tylko się łuszczy, aby nie wnikał w płytkę paznokcia.

Ksylen

Jest to ciecze bezbarwna i łatwopalna i może powodować kaszel, gorączkę, bóle głowy, pieczenie, podrażnienie oczu, osłabienie, zawroty głowy i dezorientację, nudności, zaburzenia pamięci i koncentracji, bezsenność, a nawet doprowadzić do zapalenia płuc. Stanowią również zagrożenie wybuchem w środowisku przemysłowym.

Dziewczyna malująca paznokcie na różowo
fot.unsplash.com

Formaldehyd

Jest składnikiem chemicznym umożliwiającym utwardzanie lakieru. W temperaturze pokojowej jest bezbarwnym gazem duszącym i łatwopalnym. Jest drażniący i odpowiedzialny za wiele chorób zawodowych poprzez stosowanie w kosmetyce, medycynie, weterynarii itp. Oskarża się go również o powodowanie poważnych problemów z oddychaniem.

Parabeny

Są to środki konserwujące, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Odpowiadają za problemy endokrynologiczne i reprodukcyjne.

Kalafonia

Jest to żywica do klejenia, mieszanina kwasów organicznych w 90%. Działa drażniąco, powoduje alergie skórne i problemy z oddychaniem.

Szkodliwe działanie lakierów na środowisko

Wreszcie należy pamiętać, że te szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne są równie szkodliwe dla środowiska. W szczególności, gdy wyrzucasz lakier do kosza. Nie podlega on żadnej szczególnej technice recyklingu. Ponieważ jednak jego kompozycja jest bardzo zbliżona do kompozycji malarskiej, jako taki należy traktować jego koniec życia i odpowiednio segregować i utylizować.

Jeżeli pragniesz dbać o swoje paznokcie, pamiętaj, że właściwie nie istnieją lakiery do paznokci w pełni bezpiecznych dla zdrowia. Na rynku dostępne są jednak te mniej szkodliwe i po takie sięgaj. Kupując lakier bądź odżywkę do paznokci czytaj etykiety i składy. Najlepiej jednak ograniczyć częstotliwość malowania paznokci. A o same paznokcie możemy zadbać w zdrowy sposób. Odpowiednia dieta, suplementacja i inne naturalne sposoby pielęgnacji paznokci, sprawią, że nie będziesz musiała korzystać z chemicznych, szkodliwych, lakierów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here