Żółte drażetki-witaminy.
fot.unsplash.com

Twoje włosy i paznokcie są łamliwe i zniszczone? Nie wiesz już, co zrobić, aby przywrócić im zdrowie? Witaminy, które znajdują się w niektórych produktach spożywczych, są szczególnie korzystne dla Twoich włosów i paznokci. Przede wszystkim witaminy B, E, C i D mają znaczący wpływ na ich kondycję. Jak działają? A przede wszystkim gdzie je znaleźć i jak je zażywać? Dowiedz się wszystkiego.

Keratyna

Nasze włosy i paznokcie potrzebują tych samych składników odżywczych, aby były zdrowe, ponieważ są wykonane z tego samego materiału – keratyny. Keratyna wymaga diety bogatej w aminokwasy, w szczególności zawierające siarkę AA, które są składnikami białek umożliwiających produkcję keratyny. Do jej produkcji konieczne są również nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapewniają wiązanie między włóknami keratynowymi, oraz  witaminy i pierwiastki śladowe, niezbędne do reakcji metabolicznych.

Witaminy niezbędne dla witalności włosów i paznokci

Dbanie o włosy i paznokcie, wymaga również przyjmowania witamin, które oddziałują na ich kondycję:

  • Witamina B12 lub inaczej kobalamina

Przyczynia się do odnowy komórek i pomaga organizmowi wchłaniać żelazo. Występuje w wątrobie, żółtkach jaj, mięsie i rybach, skorupiakach i owocach morza oraz mleku i serze.

  • Witamina B8, czyli biotyna

Sprzyja odrastaniu włosów oraz  pomaga zwalczać ich wypadanie. Polecana jest również do łamliwych paznokci. Występuje głównie w wątróbce, nerkach, żółtku jaja, mięsie i rybach, drożdżach piwnych i roślinach strączkowych. Kojarzona jest także z roślinami i minerałami, takimi jak cynk, rukola czy pokrzywa.

Deska pełna kolorowych warzyw i owoców.
fot.unsplash.com
  • Witamina B6 lub inaczej pirydoksyna

Pomaga chronić skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi oraz stymuluje wzrost włosów. Występuje w drożdżach, kiełkach pszenicy, ziarnach, owocach oleistych, takich jak migdały i orzechy włoskie oraz podrobach.

  • Witamina B3, inaczej niacyna

Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie produkować witaminę B3, jednak te ilości często są niewystarczające dla pokrycia dobowego zapotrzebowania. Dlatego konieczne jest spożywanie produktów, takich jak drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne i wątróbka, które są bogate w witaminę B3. Duże ilości niacyny występują również w rybach morskich, roślinach strączkowych, cebuli czy pomidorach.

  • Witamina E

Przyczynia się do poprawienia ukrwienie skóry głowy i zapobiega wypadaniu włosów. Duża ilość witaminy E występuje w olejku arganowym, co sprawia, że ​​jest jednym z głównych olejów przeciwutleniających, a tym samym przeciwdziałających efektom starzenia. Polecany jest do pielęgnacji i wzmocnienia łamliwych paznokci.

  • Witamina A, inaczej beta karoten

Znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających i  odgrywa ważną rolę w integralności tkanek. Witamina A zapewnia włosom i paznokciom elastyczność oraz połysk. Występuje w wątrobie, oleju z wątroby dorsza, maśle, mleku i produktach mlecznych, tłustych rybach i żółtkach jaj.

  • Witamina D, inaczej kalcyferol

Działa w szczególności na zmęczenie i ogranicza wypadanie włosów i łamanie paznokci. Występuje w składnikach odżywczych takich jak olej z wątroby dorsza, tłuste ryby i mleko. Synteza zachodzi również przez ekspozycję na słońce.

Upieczony łosoś z warzywami na czarnym talerzu.
fot.unsplash.com
  • Cynk

Ten pierwiastek śladowy aktywuje wzrost włosów i paznokci. Aby nasycić się tym doskonałym przeciwutleniaczem, jedz pokarmy, takie jak ostrygi, jagnięcina i wołowina. W przypadku wegetarian cynk znajduje się w nasionach, a zwłaszcza w sezamie i dyni.

  • Omega 3 

Ten niezbędny kwas tłuszczowy jest bardzo ważny dla zdrowia skóry, skóry głowy i skórek wokół paznokci. Spożywanie jego wystarczającej ilości jest dość proste, gdyż znajduje się w olejach roślinnych i tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela i orzechy.

Najważniejsze minerały i witaminy dla Twoich włosów i paznokci to te, które dostarczane są wraz z jedzeniem. Zbilansowana dieta, bogata w dobre składniki odżywcze i dodatkowa suplementacja sprawi, że będziesz się cieszyć z pięknych, mocnych i zdrowych włosów i paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here